Hak Bakanı Bozdağ AK Öğür Yenifakılı İlçe Istişare Meclisi Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masanın kendilerinin yöneteceği tıpkı cumhurbaşkanı adayı aradığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz, çok açık söylüyorum. Bunlar Türkiye’yi yönetecek bire bir cumhur reisi adayı aramıyorlar. Bunlar, bu 7’li masadaki liderlerin yönetimine meram gösterecek, onların emirber olmayı akseptans edecek birini cumhur reisi adayı namına göstermek istiyorlar.” dedi.

Yozgat’ta, DOĞRU Fırka Yenifakılı İlçe Enformasyon Divan Toplantısı’na gelmek amacıyla ilçeye gelen Bozdağ, toplantının yapılacağı İlçe Başkanlığı binası siftinlik olduğu için konuşmasını bina uğrunda gerçekleştirdi.

Yozgat’a ve Yenifakılı’evet yapılan yatırımları anlatan Bozdağ, 6’lı masanın ayrıntılı süredir istişare ettiğini, toplantılar yaptığını fakat namzet tayin üstüne karar alamadıklarını belirtti.

Bozdağ, 6’lı masadakilerin cumhur reisi adayını konuşmaya dahi atılganlık edemediklerini belirterek, “Şimdi siz ülkenin cumhurbaşkanlığına aday göstereceksiniz kim ülkeyi yönetesiniz. Çünkü cumhurbaşkanı daha çok yürütme organıdır. Ülkeyi cumhur reisi yönetiyor. Icra, bitirme ve görevini cumhur reisi kullanıyor ve bunlar dört senedir toplanıyor. Bir Vakitler bu soy etraflı istişarelere ‘istikşafi görüşmeler’ denirdi, yani bire bir şeyler sağlamak üzere oturuyorlar. Benzeri şeyler uydurmak için uğraşıyorlar. Yahu altı nöbet aynı araya geldiniz, demin yedinci misil benzeri araya geleceksiniz, tıpkısı madde istikşaf edemedi mi bunlar? Galiba ki edememişler.” dedi.

Siyasi abra ve hayat dolu iktidarın önemine dikkati çeken Bozdağ, “Bunlar daha Türkiye’nin cumhur reisi adaylığına bazı namzet göstereceklerine karar isnat etmek amacıyla bu kadar toplanıp, bu büyüklüğünde istikşafi ülfet yapıp, bu büyüklüğünde yönsüz ant öldürüp değişmeyen veremiyorlarsa ülke yarın çok kırıcı sorunlarla karşı karşıya kaldığı dönemde nasıl ayrımsız araya gelecekler, lacerem karar verecekler? Ülkenin, bunların uzlaşmasını, anlaşmasını beklemeye vakti mi var? Demin ülkeyi gayr yönetiyor, sav yok. Amma evet hakeza aynı imkan bunlara doğarsa bunlar zahir karar verecekler?” diyerek konuştu.

-“Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz”

Bozdağ, 6’lı masanın kendilerinin yönetecekleri benzeri reisicumhur adayı aradığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz, çok açık söylüyorum. Bunlar Türkiye’yi yönetecek aynı reisicumhur adayı aramıyorlar. Bunlar, bu 7’li masadaki liderlerin yönetimine özenç gösterecek, onların emir eri olmayı akseptans edecek birini cumhurbaşkanı adayı yerine ifşa etmek istiyorlar. Siz Türkiye’ye önder mi seçeceksiniz yoksa 7’li masadaki liderlerin güdeceği birini mi Türkiye’ye önder seçeceksiniz? Türkiye’nin lideri, on paralık kimsenin vesayetini da aynı kayyumun yönetimini bile akseptans etmez, akseptans edemez.” diye konuştu.

“7’li dalavere Türkiye’nin istikrarını, faal iktidarını ve bol yönetimini bulunmayan kadir. Hiç kimseye kazandırmayan tıpkı sonuç ortaya çıkarır.” diyen Vekil Bozdağ, “Türkiye’nin geleceğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur, olmaz birlikte. Şimdiden diyorlar ki, ‘reisicumhur seçilince ne yetkileri kullanacak, hangilerini kullanmayacak, aynı protokolle kayda geçirin. Kimde kaç bakanlık olacak, bunların tıpkı taksimatını yapalım.’ Demin memleketi parsel parsel pekâlâ parselleyeceklerini ‘tıpkısı belgeye bağlayalım’ diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, Anayasa’ya bakarak cumhurbaşkanının bitirme ve görevlerinin anlaşılan olduğuna, devredilemez yetki ve görevleri bulunduğuna değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunlar devredilmez izin ve görevlerin dahi kendilerine devrini istiyorlar. Yani Anayasa’ya ve yasaya yeraltı bir yönetimi elbette yapacaklarını seçimden geçmiş protokole bağlayıp, gelince ‘tığ Anayasa’evet karşıt Türkiye’yi yöneteceğiz’ diyerek milletin huzuruna çıkacaklar. Öyle molekül evet mu? Buna hiç kimse izin vermez. Allah’ın izniyle ben inanıyorum, Türk milleti bütün bu oyunları bozacak, 2023’te Biden’ın ya dahi AB’nin değil, zat gönlünden istediğini seçecek. ve on paralık kimesne unutmasın, ne derse desin, Türk milletine yaslanmayan, Türk milletine güvenmeyen, Türk milletine mukavemetsiz sandıktan çıkamaz ve bu ülkeye nüfuz imkânsız. Allah’ın izniyle biz milletimize güveniyoruz.”

Konuşmasının arkası sıra Yenifakılı El Kütüphanesi ve öğretmenevini hizmete açan Vekil Bozdağ, ziyarette bulunduğu Yenifakılı Kaymakamı Mehmet Latifçe Altay’dan da çalışmaları karşı vukuf aldı.

Share: