ICRA VEKILI SOYLU: TÜRKİYE, DÜNYANIN SEÇKIN TARAFINA ULAŞABİLECEK KABİLİYETTE

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, ‘Sadece milli gelirine göre değil yaptığı yardımın büyüklüğü açısından üstelik kantite kendisine de insanca yardım içinde Türkiye, Amerika’dan ensesi kalın değil; Almanya’dan varlıklı değil amma Allah bu millete anca önemli gönüllülük vermiş ki gönlü zengin, dünyanın seçkin tarafına ulaşabilecek tıpkısı kabiliyete eş’ dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, muhtelif programlara katılmak üzere Trabzon’a geldi. Nazır Aristokrat, önceki adına Sürmene ilçesinde iş insanı Mehmet Mehabetli Kancaoğlu’nun annesi ve babasının adını haiz Sürmene Saniye ve İlyas Kancıoğlu Hususi Terbiye Okulu’nun ana atma törenine katıldı. Burada konuşan Aristokrat, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Ben genelde İçişleri Bakanlığı’nın yahut henüz önceki yapığım görevlerde bire bir küşat yapmaktan tevakki ederim. Ana atmaktan üstelik istinkâf ederim ama hayır olunca koşarım. Açılışına birlikte koşarım. Türkiye’nin neresi olursa olsun çünkü hayır sahiplerini gönüllendirmek lazım. Onları alkışlamak lazım ve onları attıkları aşama üstüne milletimizde de topluluk içerisinde dahi farkındalık yapmak geçişsiz. Haddinden Fazla akilane benzeri iştir’ diye niteleyerek konuştu.

‘BİZ BURADAN YAPILAN YARDIMLARI GÖTÜRMEYE YETİŞEMİYORUZ’

Icra Vekili Aristokrat, Türkiye’birlikte yararlı üzerine dünyaya eş zihin ortaya koyulduğunu belirtip,

‘Yağmur yağıyor berekettir. Biz bundan 15 periyot önce nadir bakanımız Garaz Gurur koca ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, arzuları ve o insanlık konusunda ortaya koymuş olduğu ve hep dünyaya emsal olan anlayışları çerçevesinde Pakistan’a gittik. Esmer vasıtasıyla ilgilendiren başat alanına ulaştık. Gerçekten 3’te 1’i sular altında Pakistan gördük. Dünyada bu konuda 1 numara olduğumuzu bildirmek isterim; elden milli gelirine göre değil; yaptığı yardımın büyüklüğü açısından da nicelik namına dahi insani arkalama içerisinde Türkiye, Amerika’dan varlıklı değil Almanya’dan zengin değil amma Tanrı, bu millete anca yetişkin hasbilik vermiş ki gönlü zengin dünyanın seçkin tarafına ulaşabilecek aynı kabiliyete sahip. Şunu söyleyeyim; biz buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Yani uçaklarla çekicilik köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada de benzeri sistem kurduk. Orada bile dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırlar kurmaya yetişemiyoruz. Şunu söyleyeyim; Elazığ ve Malatya depreminde yemeden içmeden 30 bin oba verdik. Şu anda 30 bin otağ gönderdik amma Pakistan’ın 3’te 1’i diyorum 250-260 milyon nüfusu olan tıpkı ülkeden bahsediyorum. Hala Himalayalardan sular eriyor ve sular yükseliyor. Tanrı sıyanet etsin. Cenabıhak onların üstelik yardımcısı olsun’ diyerek konuştu.

Türk milletinin dünyanın her durumunda olduğunu kaydeden Soylu, ‘Buradan Bangladeş’e, Arakan’a, Filistin’e, Yemen’e, Lübnan’a büyüklüğünde rastgele tarafa elinden gelen bilcümle desteği ortaya koyan benzeri anlayışı sergilemektedir. Böyle ayrımsız milletin evladı olmaktan, hakeza aynı milletin sorumluluğunu taşımaktan insanlığın ne olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan tıpkı milletin evladı olmaktan şişman ayrımsız onur duyuyoruz. İşte onun ayrımsız parçasını üstelik bugün burada hem da çokça hususi benzeri basiret ve hizmetle birlikte yaşıyoruz. Hususi gereksinimli dallar üzere burada 16 derslikli ve inşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılına de yetişecek. Bir özelliği elan var bizim yerel mimarimizle üstelik bütünleşen bu anlayışı üstelik haiz yani takkadak ayrımsız afiyet mirası bırakılmıyor. Bir zamanda geleneğimiz, göreneğimiz, mimarimizin dahi tıpkı mirası bırakılıyor. Cenabıhak razı olsun. Tanrı tuttuğunuzu kızıl etsin. Cenabıhak hayrınızı kabul etsin” dedi.

Konuşmaların peşi sıra asıl atma töreni gerçekleştirildi.Share: