İYİ Parti, Kapıkule’de gurbetçilere 14 maddelik taahhütname dağıttı

İYİ Parti Aut Türklerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Yırtıkça, Avrupa ülkelerinde yaptıkları çalışmanın peşi sıra gurbetçilerin sorunlarının çözümlerine müteveccih hazırladıkları 14 maddelik taahhütnameyi Kapıkule Çizi Kapısı’nda dağıttı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Mahir, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı adına 3 kamer süresince Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde, Türk vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde gerçekleştirdikleri çalışmaları, Kapıkule Cızık Kapısı’nda paylaştı. İYİ Öğür Konya Milletvekili Fahrettin Çıkış Belgesi ile Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve kuruluş mensuplarının zevcelik ettiği Idareci, Kapıkule’deki programda sorunların çözümlerine yönelik hazırladıkları 14 maddelik taahhütnameyi gurbetçilere dağıttı.

Umumi Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Kankızıl, gurbetçilerin sıklıkla yaşadıkları problemlere değindi. Avrupa’nın seçme yerini gezdiklerini söyleyen Mahirane, “Oradaki teşkilatları yapılarımızla, derneklerimizle cerrahi müdahale içerisinde olduk ve esnafımızı gezdik. Bu bağlamda 14 asıl bap üstünde sıkıntılı dışında etkili vatandaşlarımızın sorunlarını belirleme ettik. Tıpkısı komite vasıtasıyla gözden geçirdikten sonradan genel başkanımıza konuyu sunma ettik. Benzeri say ekibi düşünmek vasıtasıyla de daraç dışında yaşayan vatandaşlarımızın hem ülkelerinde hem Türkiye’ye gelişlerinde yaşadıkları bastırık ve dertleri üzerine hal odaklı neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve bununla ait benzeri taahhütname hazırladık. Orada hayatiyetli vatandaşlarımıza kuşkusuz tığ da branş kanat gereriz, yaralarına elbet tılsım olabiliriz diyerek tıpkı iş içerisine girdik” dedi.’ANLAŞMAYA RİAYET FAIL ELDEN TÜRKİYE OLMUŞ’Gurbetçilerin yaşadıkları sorunlardan eş veren Kankızıl, “Arz büyük olanlardan ayrımsız tanesi vürut güzergahlarındaki yaşadıkları sıkıntıları, sınır kapılarındaki bekleme sürelerini dillendiriyorlar. Ülkelerinde yaşadıkları ayyarlık işlerinde kıygın edildiklerini dile getiriyorlar. Emekliliği ülkemizde doğruluk etmiş ve daha sonra halel edilmiş olmasından bahsediyorlar. Sunu acısı; 12 ülkenin anlaşmış olduğu aynı barışma neticesinde oradaki vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları ve birikimlerinin Almanya’ya bildirilmesi üstüne nazik mağdurluk yaşadıklarını, kimisinin mülk varlıklarına el konduğu, kimisinin maaşlarının kesildiği, kimisine ise haddinden fazla iri algı yükünün konduğu bir süreç yaşıyoruz. Maatteessüf bu 12 ülkenin anlaşmasında çabucak buna uyma eden ve Almanya’ya bu bilgileri veren Türkiye var, diğerleri da vermemiş” diye niteleyerek konuştu.’SEÇİM İÇİN İYİ PARTİ’NİN HAZIR OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ’

Gurbetçilerin korkulu sorunları bulunduğunu ve bunu çözmek için hazır olduklarını kaydeden Kankızıl, “Orada gurbetteler burada ‘Alamancılar’ tabiri var. Maalesef bunları dinlememiş, kulak arkası etmişiz. Avrupa’nın mütenevvi yerlerinde 4 milyona mümasil müntehip sayısı var. Bir Nice noktada kıpırdak kendi vatandaşlarımız var. Bunları zaman kendileriyle paylaşacağız. Kendileriyle ait İYİ Fırka ailesi kendisine neler yaptığımızı, hangi kabilinden icraat yaptığımızı bildireceğiz. Vaktiyle veya erken ne tarihte olursa olsun, bu intihap için İYİ Öğür’nin amade olduğunu da hem Türkiye’deki hem üstelik yetersiz dışındaki vatandaşlarımızla ilgilendiren göstermiş olacağız” dedi.Share: