Kadınlara, depremin ters etkilerini unutturan kurslar

Şehitkamil Belediyesine ilişkin ocak merkezleri, hareket afeti sonrası normalleşme dönemiyle birlikte yeniden hizmete açıldı. Şehitkamilli kadınlar, Fena Hâlde Şehriyâr Ocak Merkezi’ndeki değişik kurslara katılarak, depremin üzerlerinde oluşturduğu stres, saygı ve paniği atlatmalarına yardımcı olacak faaliyetlere katılıyorlar.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde etkili olan sarsıntı afetinin ardından tıpkısı süredir mecbur olan Şehitkamil Belediyesine tutkun ocak merkezleri, normalleşme dönemiyle alay malay esasen hizmete açıldı. Güzelce Hükümdar Familya Merkezi’nde açılan; zemin, ahşap pentür ve muhtelif kurslara katılan kadınlar, eğitmenler nezaretinde; mefruşat, Antep işi, lif nakız, enjeksiyon oyası, dikiş tonga ve ahşap boyama tekniklerini öğreniyorlar. Çeyizlik kapan ve tıpkısı işleri üstelik öğrenen kadınlar, bire bir taraftan depremin üzerlerindeki ruhsal gerilim, korku ve paniği atmaya çalışırken, gayrı taraftan çocukları için çeyizlik hazırlıyor.

“Depremin etkilerinden kurtulmaya çalışıyoruz”

Deprem sonrası iri utanmak ve panik yaşadıklarını dile getiren kursiyerlerden Özgül Boncuk, “Malumunuz amacıyla geçtiğimiz günlerde haddinden fazla şişman bire bir hareket yaşadık. Tüm ülkemizin başı sıhhatli olsun ve hepimize eski olsun. İnşallah tıpkısı elan böylesine şişman bir depremi Rabbim bize yaşatmasın. Tabii depremin etkisiyle gelişigüzel çok iri kaçınmak ve panik da yaşadık. Bu depremle gelişigüzel amiyane bire bir sarsıldık ve detaylı süre evde kaldık. Korkularımız hala devam ediyor. Bu gocunmak ve bulut içerisinde esen olsun Şehitkamil Belediyemiz seçme antlaşma olduğu kadar bu konuda de bizlerin birlikte olmaya çalışıyor. Depremin etkilerinden kurtulmak için belediyemizin bizler üzere açmış olduğu kurslarla beraber arz azından aynı nebze bile olsa kafamız dağılıyor. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte hem işleme öğreniyoruz hem üstelik dostça ederek depremin etkilerinden kurtulmaya çalışıyoruz. Hocalarımız olsun, idarecimiz olsun bizlere ellerinden gelen değme kalem desteği sunmaya çalışıyorlar. Ego bu konuda Şehitkamil Belediyemize, hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti namına bilcümle gelişigüzel bu print günleri atlatacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Bu el günleri bütün gelişigüzel aşacağımıza inanıyorum”

Ellerinden geldiğince kursiyerlere moral ve motivasyon açısından destek vermeye çalıştıklarını rapor eden Evire Çevire Hükümdar Ev Merkezi Eğitmeni Latifçe Gül, “Depremden ilk kurslarımız devam ediyordu. Fakat depremin olmasıyla alay malay benzeri müddet kurslarımıza duruluk vermiştik. Depremden aynı müddet sonra kursiyerlerimizin günce hayata motive olmaları amacıyla depremin ocumak ve paniğini üzerlerinden atmaları amacıyla kurslarımızı tekrar açtık. Burada kursiyerlerimize zemin, Antep işi, tel pili, enjeksiyon oyası, dikiş kapanca ve ahşap pentür kabil eğitimler sunulurken, gayrı taraftan bile maneviyat ve motivasyonlarını tashih etmek hedefiyle türlü kardeş kardeş etkinliklerimiz oluyor. Kursiyerlerimiz hareket korkusunu kurslarımızda atlatmaya çalışıyor. Bizler de kendilerine elimizden geldiğince havari olmaya çalışıyoruz. Şu dakika itibariyle birlikte kadınlarımızdan kurslarımıza katılmaları üzere ağır sıklet tıpkı murat alıyoruz. Bu talepleri birlikte adına getirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnşallah bu tahakküm günleri bütün gelişigüzel aşacağımıza inanıyorum. Ego, cümle kursiyerlerimiz yerine bizlere bu desteği sunan Şehitkamil Uray Başkanımıza çok teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Share: