Köyleri bürüme eden palet ile ait icraat devam ediyor

Köyleri istila fail tırtıl ile ilişik icraat devam ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde görülen ağır sıklet tırtıl istilası ile ilgilendiren Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Meralardan çıkıp köylere büyüklüğünde ulaşan tırtıllar, toprak halkını huzursuz ederken, tarım alanlarına beis verilmesinden bulut ediliyor. Bölgenin nebat örtüsüne engel veren tırtıllar, vatandaşların evlerine kadar ilerledi. Köylüler kişi çabaları ile evlerine doğru tırtılları, fırça ve süpürgeler ile uzaklaştırmaya çalışıyor. Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri eliyle bölgede tetkik başlatıldı. Yapılan icraat Diyarbakır Tarımsal Savaşım Araştırı Enstitü Müdürlüğü ile alay malay yürütülüyor.

Bölgede ağır sıklet aynı çam kestirme tırtılı popülasyonuna rastladıklarını belirten Şırnak İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hurşit Acara, “Bölgemizde akıbet 3 yıldır yaşanan kuraklıklar dolayısıyla tırtılların çıktığını düşünüyoruz. Bizde çiftçilerimizden aldığımız ihbarların ardından ekiplerimiz eş Diyarbakır Tarımsal Uğraş Araştırma Enstitü Müdürlüğü ekipleri Cizre ve İdil ilçelerinde saha çalışması yapıyorlar. Çiftçilerimize brifing çalışması yapıyorlar. Bununla ait alınabilecek önlemler alınıyor. Sonuç 3 yıldır bölgemizde tanıdık kuraklık nedeniyle ve ilkim değişikliğinin getirdiği nagehan çekicilik değişikliği sonucu tırtılların çıktığını düşünüyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda tedirginliğe kapılacak aynı durumlarının olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Share: