Köyleri istila fail palet ile ilişkin icraat devam ediyor

Köyleri istila fail palet ile ilgilendiren icraat bitmeme ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde görülen sakil palet istilası ile ilişik Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Meralardan çıkıp köylere büyüklüğünde vasıl tırtıllar, kesim halkını rahatsız ederken, tarım alanlarına engel verilmesinden bulut ediliyor. Bölgenin nebat örtüsüne beis veren tırtıllar, vatandaşların evlerine kadar ilerledi. Köylüler özlük çabaları ile evlerine andıran tırtılları, fırça ve süpürgeler ile uzaklaştırmaya çalışıyor. Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla bölgede tetkik başlatıldı. Yapılan icraat Diyarbakır Zirai Savaş Araştırma Enstitü Müdürlüğü ile birlikte yürütülüyor.

Bölgede vahim ayrımsız çam kese tırtılı popülasyonuna rastladıklarını tamlayan Şırnak İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hurşit Enerjik, “Bölgemizde serencam 3 yıldır yaşanan kuraklıklar nedeniyle tırtılların çıktığını düşünüyoruz. Bizde çiftçilerimizden aldığımız ihbarların peşi sıra ekiplerimiz sülale Diyarbakır Tarımsal Savaşım Araştırma Enstitü Müdürlüğü ekipleri Cizre ve İdil ilçelerinde vadi çalışması yapıyorlar. Çiftçilerimize brifing çalışması yapıyorlar. Bununla ilişkin alınabilecek önlemler alınıyor. Sonuç 3 yıldır bölgemizde görülen yağışsızlık zımnında ve ilkim değişikliğinin getirdiği fücceten gelgel değişikliği sonucu tırtılların çıktığını düşünüyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda tedirginliğe kapılacak ayrımsız durumlarının olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Share: