Mersin’de sâdır orman yangını ile uğraş edilirken bir yanda da yaralar sarılıyor

Sazak Gülnar’dahi meydana gelen yangınla uğraş 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile bitmeme ederken tıpkı yandan da yaralar sarılıyor.

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde dün sabah saatlerinde sâdır orman yangınına müdahale çalışmaları bitmeme ediyor. Yangınla savaş Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü, Güllabi Umumi Komutanlığı, itfaiye ve yer illerden bütün 29 helikopter, 11 tayyare, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Hararet sönüm çalışmaları Türkiye Afet Engelleme Planı (TAMP) kapsamında Orman Umumi Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Engelleme Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede devam ediyor

Bölgedeki çalışmalara destek yüklemek için, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer takım ile Müteharrik Eş Güdüm Tırı görevlendirildi. Sağlık Müdürlüğünden; 9 ambulans, 2 UMKE timi ile mecmu 37 keyif personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Bitirmiş Komutanlığından 250 personel güvenlik ve tahliye çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde hep 184 konut, 2 kent, 2 otel, 1025 yurttaş boşaltma edildi. Boşaltma olan vatandaşların beklenir tahaffuz ihtiyacı için toplamda 843 şahsiyet barınma tesisi planlaması yapıldı. Boşaltma olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal bindi hizmeti sunuldu. Türk Kızılay yoluyla 400 yabanlık hamam aşındırmak, 500 şahsiyet ikramlık materyal ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna sevk edildi. Akşam yemeği için 500 nefis ısıdam kemirmek ve 150 şahsiyet azık dağıtımı yapıldı. Yer illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 akarsu tankeri ve 2 yoldüzler cuşiş bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 su tankeri, 40 personel çalışmalara bindi veriyor. Sabit ve GSM haberleşme namına 5 ekip tespit ve ıslahat amacıyla görüngü durumunda çalışmalara devam ediyor.

Bölgede tedbir gayeli elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede sakıncasız şekilde çalışabilmesi amacıyla tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde toplam 15 trafo ve 884 abone etkilendi. Facia Engel Tayin Grubu ve Kıyamet Hasar Belirleme Grubunca bölgede çalışmalar başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl talih D-400 Karayolu Antalya istikameti gidiş yolu asayiş üzere kapatıldı. Emniyet Müdürlüğünden 90 personel sahada fariza yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde ateş, şu an itibarıyla iskân yerlerini yıldırma etmiyor. – ANKARAShare: