Mersin’deki Orman Yangınlarında Soğutma Çalışmaları Sürüyor. Başkan Seçer:  “Yekpare İmkanlarımızla Esasen Beri Bölgedeyiz”

Sazak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, soğutma çalışmalarının bitmeme ettiği Gülnar ve Silifke ilçelerindeki orman yangını bölgelerinde vatandaşlara eski olsun dileğinde bulundu. Bölge halkının acısını paylaşan Başbuğ Seçer, çalışmalar için de yetkililerden hikmet aldı. Belediyenin kül imkanlarıyla yangının başında beri bölgede olduklarını söyleyen Başkan Seçer, “Sahadaki arkadaşlarımız cansiperane ve yiğitçe çalışıyorlar, teşekkür ediyoruz. Ellerine, emeklerine keyif. Eksiksiz Mersin Ağacı’imize eski olsun dileklerimi iletiyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Çalışanların emeğine, yüreğine esenlik” dedi.

Söndürme ve soğutma çalışmaları yakından strateji fail Başkan Vahap Seçer, Gülnar Büyükeceli’de başlayan ve Silifke Yeşilovacık’a büyüklüğünde inen coşkunluk bölgesine giderek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgelik aldı.

Başkan Seçer, ilk adına, Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne, oradan bile Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi’ne geçerek hem çalışmaları inceledi hem vatandaşlara esbak olsun dileklerini iletti.

BÜYÜKŞEHİR, YEKPARE EKİPLERİNİ BÖLGE İÇİN SEFERBER ETTİ

Sazak Büyükşehir Belediyesi, tamam ekipleri ile seferber olduğu hararet bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. AFAD, Orman Kesim Müdürlüğü, güvenlik güçleri ve yer illerden gelen bindi itfaiye aracı ekipleri, coşkunluk sönüm çalışmalarına bitmeme ediyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından tahminî 6 kamer ilk köpük tankı aparatı takılarak bu garip yangınlarda cuşuhuruş söndürme aracına dönüşen Mersin Ağacı genelindeki TOMA’lardan dahi yangın ile mücadelede faydalanıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye gönderilen hareketli mutfak TIR’ını da gezen Başbuğ Seçer, ‘1 Ekmek 1 Çorba’ aracının bulunduğu bölgede de incelemelerde bulundu. Güvenlik güçlerine, afiyet ekiplerine ve itfaiye erlerine kolaylıklar dileyen Seçer, elan sonradan yangından bölümsel kendisine etkilenen Pinepark Otel’e geçti ve eski olsun dileğinde bulundu.

Silifke Hırmanlı’de meydan düz AFAD’ın Mobilize Eş Güdüm Merkezi’ni birlikte mülakat eden Başbuğ Seçer, Yeşilovacık’ta de vatandaşlarla tıpkı araya geldi. Seçer, akıbet kendisine dahi Gülnar Büyükeceli’de vadi kayran Orman İşletme Müdürlüğü Büyükeceli Ateş İlk Müdahale Ekibi binasında, Sazak Valisi Yüksek Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Veysel Tiryaki ile bir araya geldi.

“YANGININ YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRAMAMASI İÇİN ÜSTÜN BİR MÜCAHEDE GÖSTERİLDİ”

Başbuğ Seçer, Gülnar’dahi cuşiş ile ilgilendiren sonuç nitelik karşı açıklamalarda bulunarak, “Sabık sene bile bu tabloyla yüz yüze kalmıştık. Hep birimler kendi alanlarında, sorumluk alanlarına müdahale ediyorlar. Ama baskı alanımız olmayan yerlere bile bizler belediyeler adına ulama sunmaya çalışıyoruz. Iskân yerleri ve köyler belediyelerin etki alanları. Orman yangınının bu yerlere sıçramaması üzere arkadaşlarımız faik gayret harcama ediyorlar. Güzeşte sabahleyin başlayan ateş, akşam saatlerinden sonra rüzgarın birlikte etkisiyle şiddetlendi. 11 el ve ilçeden gelen takviye ekipler, belediyemizin ve Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına katkı sundular. Bu icraat sabaha büyüklüğünde devam etti ve halen de bitmeme ediyor”dedi.

“RÜZGARIN ESİŞ YÖNÜ VE ŞİDDETİ SÜRECİ ETKİLİYOR”

Cuşuhuruş bölgesinde sabahleyin saatlerinden bu yana incelemelerde bulunduklarını anlatan Başkan Seçer,şöyle bitmeme etti:

“Coşkunluk bölgesindeyiz. Sabahtan bu yana yaptığım incelemelerde gördüğüm, Hırmanlı Mahallemiz büyük benzeri acı atlatmış. Cuşuhuruş, yerleşme yerine büyüklüğünde gelmiş, ancak itfaiyenin yüksek gayreti yangının evlere sıçramasını önlemiş. Yangının çıkış belgesi noktası, şu anda nükleer santral inşaatının üstelik sürdüğü düz olan Büyükeceli. Büyükeceli’nin iskân yerinin hemencecik kıyısına kadar ilerleyici cuşiş, yine orada dahi alınan önlemler ve üstün çabalarla konutlara sıçramamış. Yine bu bölgede cesim benzeri nokta, Yeşilovacık Büyükeceli beyninde Pinepark adında büyük tıpkı otel var. Orayı bile inceledim, hoşur haddinden fazla şişman bir nâr atlatılmış. Ekipler hem alarga hem karadan yangını arama altına almaya çalışıyorlar. Soğutma çalışmaları bitmeme ediyor. Fakat, rüzgarın esiş yönüne merbut namına, ateş üstelik yan değiştiriyor ve sıçrama ihtimali çokça yüksek oluyor.”

Başbuğ Seçer, yangına müdahale esnasında yaralanan personele birlikte esbak olsun dileklerini ileterek, “Ara Sıra personeller yaralandı. Yaralanan personellere acil şifalar diliyorum. Bittabi insan hayatı kaybolmadı amma ‘can kaybı yok’ diyemeyiz. Zira dikme dahi ayrımsız canlı, içindeki börtü haşere, hayvanat bile herhangi bir biri birer aktif. Zımnında üzüntü verici tıpkısı kapsam” dedi.

“UMUM MERSİN’İMİZE GEÇMİŞ OLSUN”

Yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü ve yayıldığını belirten Komutan Seçer, akıbet namına şunları söyledi:

“Mersin Ağacı, orman bölgesi ve sıcak tıpkısı havza. Zımnında ateş ihtimalinin haddinden fazla yüksek olduğu bölgelerin başında geliyor. Cuşiş de tahminî 26 bin dönümlük tıpkı alanda meydana geliyor. Tamam Sazak’imize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”Share: