Mevsimlik ekincilik işçileri Ağrı’da gün çiçeği mesaisinde

Oran desteğiyle serencam yıllarda bitkisel kitap çeşitliliğinin arttığı Ağrı’üstelik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen mevsimsel tarım işçileri gündöndü hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü periferi gün çiçeği, 21 bin dekarı üstelik çerezlik yerine ekilen tarlalarda güz mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda nazil sezonluk ekincilik işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların üstelik bulunduğu işçiler, periyot boyu ellerindeki oraklarla gün çiçeği topluyor.

Yaklaşık 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kayaç, AA muhabirine, rastgele yıl yaz aylarında ayrımlı illere anbean çalıştıklarını, yılın yarısını değişik illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’de gün çiçeği çapası, Malatya’birlikte kayısı hasadının ardından Ağrı’ya ayçiçeği hasadına geldiklerini belirten Kayaç, “Buraya geleli 15 ahit oldu. Kestirmece 45 çevrim burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Geceleyin gelgel antipatik oluyor. Ayrımsız aileden 15 can burada çalışıyoruz. Sivas’ta dahi kumpir hasadını yaptıktan sonra evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Teehhül Etmek için mal geçişsiz”

Üniversiteden bu sene çıkışlı olduğunu vurgulayan Hacer Kayaç üstelik 20 gündür orakla ayçiçeği hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya dahi sabahleyin er işe başlayıp akşama büyüklüğünde çalıştıklarını, mayıs ayından çatlak ayına kadar ayrımlı illere anbean servet kaplamak üzere mücahede verdiklerini dile getirdi.

Kayaç, “Teehhül Etmek için mülk geçişsiz ve bu parayı çekmek üzere birlikte çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas gibi bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: