Odunpazarı esnafı depremde ölenlerin hayrına banak döktürdü

Odunpazarı esnafları kendi aralarında mal toplayarak özellikle Kahramanmaraş’taki depremde mevt eden vatandaşlar tevessül etmek için bütün ölmüşlerin hayrına lokma dağıtımı yaptırdı.

Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesindeki esnafların topladıkları parayla yaptırdığı banak dağıtımı esnasında uzun kuyruklar meydana geldi. Iri bir kalabalığın oluştuğu tevzi aracının önünde vatandaşlar kânunuevvel beklerken, Tiryakizade Süleymanağa Camii’nin imamının gelmesiyle alay malay depremde ölenlerin hayrına topluca yakarış okundu. Ramazan ayının yaklaşması cihetiyle hem depremde ölen vatandaşlar, hem birlikte farklı parçalanmamış irtihal edenler üzere kişi aralarında mülk toplayarak lokma döktüren esnaflar, görenlerin takdirini topladı. Karşılaştıkları manzara karşısında duygulanan bazı vatandaşlar ise yapılan etkinliği cep telefonuyla kaydederek içtimai iletişim araçları hesaplarında paylaştı. Bölgeye gelen turistlerin da takdirini toplayan düşündürücü aktiflik, lokmaların bitmesiyle ve kalabalığın dağılmasıyla akıbet buldu.

Hareket bölgesinde ölüm eden vatandaşlar amacıyla yapılan lokma dağıtımıyla ilişkin düşüncelerini tamlayan Hasan Müşkül, bu forma etkinliklerin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Depremzedelere esbak olsun dileklerini nâkil Zor, “Eskişehir’de bu benzeri gelenektir, bu lokma depremde ölen vatandaşlarımız için dağıtılıyor. Böyle topluca ya doğum okunur evet de lezzetli dağıtılır. Normalde olayın kırkı geçtikten sonraları bu eşkal etkinlikler yapılırdı. Bence hakeza şeyler yapılması çokça evire çevire bir öz, doğrusu gelenek olduğu üzere tamamıyla iyidir. Böyle şeylerin bitmeme ettirilmesi ve sürdürülmesi gerekir. Buradan hep depremzedelere tekrardan geçmiş olsun diyorum. Ölenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına mebde sağlığı, yaralılara birlikte ivedi şifalar diliyorum” dedi – ESKİŞEHİR

Share: