Öğrenciler kaza fail motosikletlinin ailesine tema gönderen alarm sistemi tasarladı

TEKNOFEST KARADENİZ’e Manisa’dan katılan öğrencilerin tasarladığı Motosiklet Kaza Alarm Sistemi (MoKAS), kaza anında motosikletlinin yakınlarına tasarı atılabilecek.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler beyninde Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Şehzadeler Kendin Yap Atölyesi’nde ortaokul öğrencileri Eymen Sunmaz ve Alper Çınar’ın, Enformatik Teknolojileri Öğretmeni Arkadaş Açıkel danışmanlığında tasarladıkları ve “MoKAS” ismini verdikleri proje da düz aldı.

İki aşamalı projeyle motor kaza yaptığında çevresindeki ışıkların yanması ve böylelikle peşinden gelen araçların onu görmesi hedefleniyor. İkinci aşamada ise öğrencilerin hazırladığı yazılım sebebiyle ilçe fail kişinin yakınlarına “Yakınınız ilçe geçirmiştir.” mesajı gidiyor.

Eymen Sunmaz, AA muhabirine kendisinin 6, arkadaşının birlikte 7. sınıf öğrencisi olduğunu söyledi.

Projenin ortaya çıkış belgesi süreci karşı bilgi veren Sunmaz, “Tıpkı tanıdığımız geceleyin vakti evine dönerken önlerine çıkan köpeğe çarpmamak amacıyla manevra yapınca devrilip ilçe yapıyor. Çoban bilincini kaybediyor amma yanındaki kişinin durumu dolgunca olduğu amacıyla onu alarak kenara çekiyor. Arkadan mevrut vesile ise motosikleti göremediği üzere üzerinden geçiyor. Kenara çekildiği için çoban hayatta kalabilmiş ama yalnız olsa hayatta kalamayabilirdi. Bu tür olayların çok yaşanması dolayısıyla proje fikrimiz ortaya artık.” dedi.

Geliştirdikleri sistemin ilçe simultane resen yerine devreye girdiğini anlatan Sunmaz şöyle devam etti:

“Cihazımız yazılımı yardımıyla ilçe olduğunu anlayıp iki özelliğini devreye sokuyor. Birinci özelliği ilçe simultane yanlarda bulunan ışıkları yakarak ardı sıra gelenlerin kazayı görmesini sağlıyor. İkinci adına ise kişinin başlangıçta belirlediği yakınına niyet gönderilmesini sağlıyor.”

Yazılımı kendilerinin yaptığını dile getiren Sunmaz, “Motor kullanan şahıslar ailelerinin nerede olduğunu bilmediği benzeri yerde ilçe geçirebilir. Mesajla onların başına bire bir husus geldiğini aileler öğrenebilecek.” ifadesini kullandı.

Projelerini yetiştirmek için çalıştıklarını belirten Sunmaz, “Programımızın tıpkısı sonraki aşamasında mesajla alay malay konumu dahi bildirmesi üzere emek yapıyoruz.” diye konuştu.Share: