Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan korkulu uyarı: Yedisu kolu 8’e kadar yer sarsıntısı üretebilir

Toplumsal iletişim araçları paylaşımları nedeniyle esbak akşam Elazığ’dahi gözaltına alınan jeofizik efdal mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, az dışına depar yasağı adli taharri üzere erkin bırakıldıktan sonradan yağız vasıtasıyla Tunceli’ye geldi. Prof. Dr. Ercan, Hilaf Çarşısı üstünde kilitsiz küreksiz alanda, “Zelzele çabucak neler yapılır” mevzulu panele dil cambazı olarak katıldı. Panelde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçe şehremaneti başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kent halkı dahi düz aldı. Açık Oturum başlamadan evvel depremde yaşamını yitirenler üzere 1 dakikalık imtina etmek duruşunda bulunuldu.

“GERGİNLİK BİRİKİMİNİN BOŞALMASI GEREKİYOR”

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğüne büyüklüğünde sarsıntı üretebileceğini belirten Prof. Dr. Ercan, “Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı ant yerde kırık oluşuyor. Gün Doğusu Küçük Asya kırığı, bugünkü Hatay’ın bulunduğu kesimden Osmaniye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş oradan de Malatya, Elazığ’a uzanıyor. Tunceli’ye uğramıyor. Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerden Yıldız Anadolu fayı ile kesişiyor. Bu 15 milyon sene evvel oluyor. Bu kaktırma devam ettiği amacıyla Şarki Rum de bu yükü kaldıramadığından bu kat ikinci bire bir kırık oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

“YIKIM GÜCÜ 11’DİR”

Prof. Ercan, “Bu birlikte Hakkari’nin bulunduğu yerden Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl, oradan Karlıova, oradan birlikte Erzincan üzerinden Tokat, Amasya’dan Bolu, Bolu üzerinden Adapazarı ve Yıldız Marmara yani İstanbul ve Selanik’e büyüklüğünde gidiyor. Biz buna Yıldız Rum kırığı, diyoruz. Bunun üstelik yaşı 3,5 milyon. Kırık ne kadar yaşlıysa o büyüklüğünde pespaye deprem üretir. Gailesiz olan Yıldız Rum kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası arz çekinceli vadi. Bura 8’e büyüklüğünde zelzele üretebilir. Kaldı ki 1939’birlikte Erzincan’daki olan depremin 7.9 kadar olduğunu biliyorsunuz ve bunun yadımlama gücü 11’dir. Bu yer sarsıntısı, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini bile sobalardan sâdır yangınla yakarak canlarını almıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Share: