SGK önündeki EYT kuyrukları bitmeme ediyor

Eskişehir’dahi EYT’den yararlanmak isteyen vatandaşların Içtimai Güvelik Kurumu (SGK) binası önünde oluşturduğu kuyruklar sürüyor.

EYT’nin Resmi Gazete’dahi yayınlanarak uygulamaya konulmasının peşi sıra Odunpazarı İlçesi, Arifiye Mahallesi, Alaeddin Caddesi’ndeki SGK binasının önünde oluşmaya başlayan tafsilatlı kuyruklar, aradan eyyam geçmesine rağmen bitmeme ediyor. EYT’nin çıkmasından yaklaşık 10 çevrim sonraları üstelik devam ettiği görülen kalabalıktaki vatandaşlar emeklilik başvurusu yarmak için sıra beklemeyi sürdürüyor. Kuyrukların azalmasını düş ederek eyyam bilahare SGK binasına uğrayan EYT’li vatandaşlar ise devam eden kalabalığın kendilerini şaşırttığını söyledi.

Eskişehir’dahi durma eden ve EYT’nin uygulamaya geçmesiyle gelişigüzel mütekait olan İsmail Menekşe, “Çıktı tekaüt olduk ve mütekait hayatı yaşayacağız” dedi. Sırada beklerken mutluluğu yüzünden okunan Menekşe, “Eyyam sonra üstelik olsa EYT kuyruğu tabii ki bitmeme edecek. İsteyen istediği antlaşma geliyor ve tekaütlük başvurusu yapıyor. Biz üstelik bugün SGK binasına uğradık ve kuyruğa denk geldik. Esasen benim birlikte günler sonra gelmemin sebebi ayakyolu beklememekti, amma boyut bu şekilde. Amma normaldir, sonuçta birkaç emanet tekaüt olmuyor. EYT olduğu üzere haddinden fazla mutluyuz. Ben 48 yaşındayım, 3 yıldır EYT’yi bekliyordum. Yaklaşık 28 yıllık çalışanım, esasen 3 sene önce zahmetli olacaktım. Fakat EYT olmasaydı 55 yaşıma büyüklüğünde 7 yıl elan bekleyecektim. Elbette çıktı tekaüt olduk ve paramızı yiyeceğiz, zor hayatı yaşayacağız. Yatacağız, kalkacağız ve rahat edeceğiz. Aynı yere gittiğimiz devir, ‘Kardeşim biz emekliyiz, çıktı çalışmamıza ister yok’ diyeceğiz” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: