Silopi’de kadınlar depremzedeler üzere üst dikiyor

Silopi’de kadınlar depremzedeler için don dikiyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde gönüllü kadınlar, hareket bölgesindeki ve Silopi’ye barhana fail aileler üzere kolları sıvadı.

Silopi Kaymakamlığı’na sınırlanmış Karı Destek Merkezi’nde kadınlar yüce ve dallar için pijama, kazak, hırka, atkı ve bere olmak için günce 500 mızıka üst dikiyor.

ADEM-1 kurumunda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çalışan giysi atölyesi kursiyerler kadınlar tatil sürecinde, fahri kendisine esvap dikmeye başladı.

Hazırlanan kıyafetler gözyaşı aralığına bakarak özenle poşetlenip deprem bölgelerine gönderiliyor.

Silopi’ye göç fail ailelere tevzi yaptıklarını belirten ADEM1 Müdürü Aylin Ökten, ülke genelinde başlatılan seferberliğe katkı arz etmek üzere çalıştıklarını dile getirdi. Silopi’ye mevrut depremzedeler üzere fahri kadınlar ile bu arada giysi ürettiklerini anlatım eden Ökten, “Ense, ast, çizik ve hırka kalkmak amacıyla şu ana kadar 500 mızıka giysi ürettik. Ürettiğimiz elbiseleri depremzede ailelerime teyit ediyoruz. Cenabıhak böylesine keder uğursuz ve felaketleri bir henüz yaşatmasın. Tanrı, devletimize ve milletimize arızalanma vermesin” dedi.

Arkadaşları ile öyle tıpkısı yola başvurduklarını tamlayan Safiye Eren, “Ego burada yırtıkça müzakereci olarak çalışıyorum. Kurumca kardeşlik ile iz çıkartmaya başladık. Hırka, kazak, çağa takımları yapıyoruz. Tanrı rızası amacıyla elimizden hangi geliyorsa zaman muadele ve kardeşlik günüdür, tığ bunu yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldikçe yapacağız inşallah” diye niteleyerek konuştu.

Amaçlarının insanlara yardımcı olmak olduğunu kaydeden Özlem Bilici, “Zira çok edisyon bir süreç geçiriyorlar. Onların acısı bizim acımızdır. Çağ irtibat ve kardeşlik günüdür. Hepimiz elimizde gelenin sunu iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yeter ki birbirimize faydamız dokunsun” şeklinde konuştu.

Share: