Son zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 birey, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 birey hayatını kaybederken, 29 bin 840 dirilik üstelik yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i kişioğlu, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak amacıyla toplanmış 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 sevimli yaralandı, 289 yaşama da görüngü yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a daha çok. Ağustos ayında arz çokça ilçe gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Bildirme beş altı kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü namına çevirici kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 dil ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da ayrımsız sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında sunma kalın görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını posta, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kenar geçit ve kaplamanın mahdut olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit takip ve tağyir kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, dönem kurallarına uymamak, kırmızı ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere soldurmak, muvakkat ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı katetmek, alkollü namına dil çekmek, lüks çabukça vasıta sarmak, mürur yasağı olan yerlerden ayrılmak ve kusurlu şekilde yahut yasak olan yerlere park yeri eylemek?Share: