Tehlikeli hasarlı binaların ortada kurulan yön pazarı faciaya davetiye çıkarıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Elazığ’de ayrımsız mahallede korkulu hasar gören binaların arasında semt pazarı kuruldu. Binlerce kişinin alışveriş yaptığı ve 200 pazarcının tezgah kurduğu havza, adeta faciaya davetiye çıkarıyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 depremin arkası sıra Elazığ’üstelik 4 bin 691 yapı acil yıkılacak ve yavaş hasarlı namına belirleme edildi. Yeni Mahalle Eksiksizlik Şedere Caddesi üzerinde mevcut 6 bükülmüş, 4 bloklu 48 ofis ve dükkanların bulunduğu Bonjur Apartmanı’na birlikte Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince yoğun hasarlı raporu verildi. Bina boşaltılırken, girişine ise şerit çekildi. Herhangi Bir hafta pazartesi haset 200 pazarcının tezgah kurduğu yan pazarı ise gine kısık hasarlı ve boşaltılan binanın önüne kuruldu. Binlerce kişinin gelerek ahzüita yaptığı alım satım, tehlikeye karşın kemiksiz kaldı. Şanlıurfa’dahi rastgele zelzele olmaksızın kısık hasarlı bir binanın yıkıldığını hatırlatan pazarcı esnafı, gelişigüzel olumsuzluğun yaşanmaması için dokunaklı hasarlı apartmanın yıkılmasını murat ederek tedirginliklerini dile getirdi.

“Çıkışlı mercilere diyoruz ki burayı aceleten yıkalım”

Elazığ Pazarcılar Derneği Başkanı İlhan Karakaş, “Şu anda can riski haddinden fazla faziletkâr, yüzdelik yüz. Bu binanın yıkılmayacağı ne malum. Bu kapsam kestirmece tıpkı haftadır medyada dolaşan benzeri görüngü. Tığ birlikte sorduk soruşturduk, tezgahları doğacak dahi kurduk. Baktığınız devir küşayiş beş yahut altı metre mail. Tabi kim bu sarsıntı gören tıpkısı bina yıkılır mı metin mı, onu Allah bilir. Burada ne bizim güvenliğimiz ne bile pazara gelen müşterilerimizin duygusal güvenliği var. Biz mezun mercilere diyoruz ki burayı acilen yıkalım. Icabında biz buraya benzeri hafta veya 15 dönüş pazarda kurmayız. Biz yıkılmasından yanayız, yıkılsa çokça dolgunca olacak. Buraya gelen müşteriler ve esnaf huzursuz şekilde geliyor. Tezgah kuran esnaf üstelik yıkılacak mı yıkılmayacak mı korkusu da var. Biz buradan valimiz ile Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden ricamız anında bu binayı yıkmalarıdır. Geçmiş, Şanlıurfa’birlikte bildiğiniz kabil caddenin ortasında ilkin depremde hasar gören bire bir bina yıkıldı, buranın birlikte yıkılmayacağı ne aşina” dedi.

“Bura aksata yeri, binlerce gönül geliyor”

Tedirginliklerini dile getiren pazar esnafından Mehmet Turan, “Burası iki haftadır böyle ve yıkılmadı. İki haftadır burada pazar kuruluyor. Riskli ve kaçacak bire bir içtima birlikte yok. Buranın ayrımsız an ilk yıkılması lazım. Burası alışveriş yeri, binlerce hayat geliyor” şeklinde konuştu.

Nihat Sanaç ise “Bu binanın önünden yurttaş de geçebilir. Aynı zaman önceki yıksalar henüz pir peki” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: