“Tığ Bire Bir Takımız Projesi” ayrımlı kültürlerden aileler ve çocuklarını bacanak yapıyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “Tığ Bire Bir Takımız Projesi” kapsamında ayrımsız araya gelen Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem birlikte evire çevire ahit geçiriyor hem de bakir dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Eğitim Bilimi Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yoluyla hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin değişik yerlerinden 24 il eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 44’er gence, eğleşme ettikleri illerde 14 hafta süresince spor ve sosyal neva eğitimi verildi. Henüz bilahare iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Mersin Ağacı Akkum Gençlik Kampı’nda kamp yaparak, birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Ardından öğrenci ve velilerden oluşan 70 nefis Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü personeli vasıtasıyla aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle arkadaş olan iki kentin öğrenci ve velileri, Kastamonu Gençlik Merkezinde, bağlılık evlerinde mütezayit kollar amacıyla bile verip çaput bebek yaptı.

“Bu proje yeni arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan gelen velilerden Emine Sebep, AA muhabirine, etkinliği haddinden fazla manidar bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Yıldırım, ” Herhangi Bir sabah ‘Acaba bugün hangi göreceğiz?’ diye ateşli ve ruhlu şekilde uyandık. Domuzuna tıpkı aktiflik, oğlum dahi ben de çok mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Mersin Ağacı’deki kampta Kastamonu’dan rüfeka edindiğini tamlayan Saika, “Ilkin tedirginmiş amma ayrılırken ağlamışlar. Burada dahi Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Çokça adamakıllı eş olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Urfa’dan mevrut öğrencilerden Muhammed Tasavvur Koyuncu dahi Mersin kampından sonra ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler dahi eğleniyoruz. Bu proje yıpranmamış arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar dahi sosyal olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Muazzez Yıldızoğlu ise projenin haddinden fazla eğlenceli ve heyecan donör olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diye niteleyerek konuştu.

İmran Özdemir üstelik Kastamonu’üstelik Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları amacıyla bahtiyar olduklarına meni ederek, “Çocukların farklı kültürden farklı insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, arı güveninin gelişmesi açısından dolgunca aynı proje. Çabucak çocuğum değil biz bile yeni dostluklar edindik.” dedi.

Share: