Türkiye’nin en şişman fındık ağaçlarından biri Giresun’da

Türkiye’nin yeryüzü büyük fındık ağaçlarından biri Giresun’birlikte

Anıt Dikme olmaya namzet fındık ağacı, fındık yetiştirilmeyen ilçeden çıktı

GİRESUN – Türkiye’nin en balaban fındık ağaçlarından biri Giresun’bile fındık tarımı yapılmayan ilçelerinden birisi olan Çamoluk’ta bulundu. İlçenin Şair köyünde 30 metre boyundaki katıksız fındık ağacının ‘Abide Dikme’ kapsamında korumaya alınması istendi.

Dünyanın yeryüzü kaliteli fındığının üretildiği Giresun’birlikte fındık tarımı yapılmayan ilçelerden birisi olan Çamoluk ilçesi Saz Şairi köyündeki fındık ağacının Türkiye’nin bildirme balaban “Anıt Ağacı” olma özelliğini taşıyabileceği belirtildi.

Arazisinde kâin fındık ağacının Türkiye’nin yer nazik fındık ağacı olduğunu müstakbel süren Asıl Altun, “Evimizin tezelden yanı başındaki bahçesinde kim tarafından dikildiği ya üstelik kuşkusuz yetiştiği tanınmayan fındık ağacı, tamamen natürel, seçme ilaçlama, gübreleme kabilinden hizmet yapılmadan kendi başına yaşamını sürdürüyor. Babamdan dedemden beri bildiğimiz ve dedemin babasından kaldığı söylenen tıpkı fındık ağacı. Her yıl fındığını topluyoruz, ancak bire bir sene haddinden fazla oluyor, benzeri yıl bir iki oluyor. Çocukluğumda ağacına çıkarak sallayarak topluyorduk amma demincek yere döküleni toplayabiliyoruz. Topladığımız fındığı satmıyoruz, çerezlik olarak kullanıyoruz. Fındık ağacını nikbet edip, incelemeye gelenler oluyor, şaşırıyorlar” dedi.

Abide Ongun için iş başlatılacak

Fındık ağacının ‘Abide Dikme’ kendisine tescillenmesi için lazım çalışmaları başlatacaklarını belirten Çamoluk Kültür Odası Başkanı Yüksek Tatar ise “İlimizin, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde fındık tarımı yapılmamaktadır. Buna karşın çokça nadiren bazen bölgelerde fındık ağaçları bulunmaktadır. Ancak Çamoluk ilçemizin Şair köyündeki bu fındık ağacının açık yaşı bilinmemekle gelişigüzel Türkiye’deki yeryüzü büyük fındık ağaçlarından birisine cemaat olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu fındık ağacının aynı değer olduğunu, korunması gerektiğini düşünüyoruz. Elan önce yetkililer bu fındık ağacıyla ilişik tıpkısı çalışma yaptı. Tek gövdeli oluşu, bu fındık ağacının abide ongun olma özelliğini daha üstelik artırıyor. Bu saf fındık ağacının dulda altına alınması üzere Anıtlar Faziletkâr Kurulu’na bildirimde bulunacağız” diyerek konuştu.

Share: