Türkiye’nin fındık ihracatının yüzdelik 34’ü Trabzon’dan yapıldı

Türkiye’nin güzeşte yılki fındık dış satımının yüzdelik 34’lük kısmı Trabzon’dan yapıldı.

Maşrık Karadeniz İhracatçılar Birliğinden (DKİB) yapılan açıklamaya bakarak, 2022’de Türkiye’den 313 bin 562 ton fındık ancak dışına satılarak 1 bilyon 751 milyon 14 bin 347 dolar sağlık sağlandı.

Geçen seneki fındık ihracatında 2021’e bakarak cirim bakımından yüzde 9, gelir bakımından yüzdelik 22 düşüş yaşandı. 131 ülkeye gerçekleştirilen ihracatın geçmiş sıralarında Almanya, İtalya ve Fransa meydan aldı.

2022’de Trabzon’dan 106 bin 398 ton fındık ihracatı yapıldı, karşılığında 551 milyon 256 bin 459 dolar elde edildi.

Trabzon’dan gerçekleştirilen fındık ihracatında cirim bazında yüzdelik 9, ayar bazında yüzde 29 düşüş yaşandı. Fındık ihracatının yüzde 34’lük kısmı Trabzon’dan yapıldı. Böylelikle Trabzon, fındık ihracatında toprak bazında liderliğini sürdürdü.

Geçen yıl Trabzon’dan 60 ülkeye fındık gönderildi. Kentten arz çok dış satım yapılan ülkeler ise İtalya, Almanya, Fransa ve Polonya oldu.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan DKİB Fındık ve Mamulleri Kesim Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, 2022’de anadan görme ihraç pazarı olan ilkin Avrupa ülkeleri ve değişik küresel pazarlarda serencam yılların sunma erdemli enflasyonunun yaşandığını, bunun birlikte Rusya- Ukrayna Savaşı’nın nöbet açtığı enerjideki yeryüzü sıkıntısına sınırlanmış faziletli enerji fiyatlarının bile fındık ihraç pazarlarında şişman boyutta dilek daralmasına sefer açtığını belirtti.

Küresel enflasyonist baskıların kat açtığı daraç dışındaki bu karşıt tablonun beraberinde çöz piyasada dahi başta erke maliyetleri doğmak üzere istihsal maliyetlerinde yaşanan yüksek mevzun artışlar ve düzem baskısının ihracatçıyı karşıt etkilediğini tamlayan Cirav, ancak bu aksi durumlara rağmen fındık ihracatçısının çokça gani tıpkı takat sınırı sergileyerek haddinden fazla az düşüşle yılı kapattığını anlatım etti.

Cirav, fındık ihracatında anadan görme ihraç pazarları olan Avrupa piyasalarında toparlanmanın 2023 yılı üzere çok edisyon göründüğünü ancak 2024 itibarıyla cümle global pazarlarda çabuk ayrımsız toparlanmanın ve yüksek mevzun büyümenin başlayabileceğini öngördüklerini bildirdi. Cirav, bu kapsam nedeniyle ihracatçının ayakta kalabilmesi için erke maliyetlerinde iskonto yapılması ve rekabet imkanı kazandırılması amacıyla özel seviye uygulanmasını arzu ettiklerini belirtti.

Fındık üretim ve ihracatında anadan görme üstünlüğü koruyabilmek açısından birim başına verimin artırılmasının çokça koca olduğunu vurgulayan Cirav, “Tutma politikalarının üreticiyi henüz kaliteli ve ünite başına verimi artıracak üretime isteklendirme etmesi gerekiyor. Bunun üzere Tarım ve Orman Bakanlığının tutma politikalarını bu minvalde ivedilikle oluşturması gerekiyor. Fındıkta sürdürülebilirliğin sağlanması şişman aciliyet yeryüzü ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: