Van’da 13 ilçeye bebek ve çocuk kütüphaneleri kurulacak

Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Ozan Balcı, ülkede benzeri ilki gerçekleştirerek 13 ilçeye bebek ve çocuk kütüphanesi kuracaklarını söyledi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğünce, Van’a gönderilen 97 bin 500 kitap, 13 ilçedeki kütüphanelere dağıtıldı.

İl El Kütüphanesi’nde planlı törene katılan Balcı, kitapları inceledi, katalog müdürlerinden icraat karşı hikmet aldı.

Balcı, gazetecilere, “Kitabın bakir başkenti Van” sloganıyla kıraat kültürüne ulama arz etmek, alelhusus çocukların gani bire bir okuyucu olmalarını çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Kütüphane yapımlarından, kitap alımlarına, mektup kıraat etkinliklerinin düzenlenmesine kadar birçok adamakıllı gelişim yaptıklarını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz, ilçelerdeki kütüphanelerimize 97 bin 500 pusula gönderdi. Van’daki mektup sayımız 230 bin civarında. Yaklaşık yerine yüzdelik 50 artırmış oluyoruz. 100 bine mail mektup alımı yapacağız. İl ve kaymakamlık umum kütüphanelerinde betik varlığımızı yüzdelik 100 artırmış olacağız. Bunu çok önemsiyorum. Kalifiye kültür sahibi olabilmek amacıyla kalifiye bilgiye sahip olmak gerekir. Kalifiye vukuf sahibi olmanın yer domuzuna yolu birlikte mektup okumaktır. Seçme çocuğun aşındırmak kemirmek kabilinden su içmek kabil tezkere okumaya de hususi mesafe ayırması gerektiğini düşünüyorum. Devletimizin imkanlarını bu konuda harcamaktan, vatandaşlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz için kullanmaktan büyük mutluluk duyduğumu tercüman olmak istiyorum.”

“Öğrencileri çokça adamakıllı kitaplarla buluşturacağız”

Eğitime, bilgiye, bilime, kitaba bacanak mahir olduğunu, kıraat faaliyetlerini çok önemsediğini rapor eden Balcı, “Bire Bir yıl süresince 13 ilçemizde süt kuzusu ve çocuk kütüphanesini yapmış olacağız. Böylecene kıraat kültürünün çocukken kazanılmasına yardım sağlamış olacağız. Bu Türkiye’bile dahi benzeri geçmiş. Van’ı, bütün ilçelerinde çağa ve bala kütüphanesi olan tıpkısı il haline getiriyoruz.”

Kıraat alışkanlığının çocukken elde edilmesi gerektiğini dile getiren Balcı, “Tarihi bir mekanı Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla restore ederek İl Ahali Kütüphanesine dönüştürdük. Eskimemiş ayrımsız Halk Kütüphanesi henüz yapıyoruz. 254 meslek kütüphanesini yeniden yaptık. Birkaç ay içinde 1 milyona mail kitap realizasyon edeceğiz. Anne sınıfındaki çocukları, beş, ortaokul ve lise öğrencilerini haddinden fazla evire çevire kitaplarla buluşturacağız. Van’ımız Türkiye’mizin incisi, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle ve hepsinden de kıymetlisi insanıyla balaban benzeri ilidir.” diye konuştu.

Share: