Van’da kar yağışı ve sis etkili oldu

Van’da kar yağışı ve sis çalışkan oldu

VAN Van- Hakkari karayolu üzerinde bulunan 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile bir güzergahtaki 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde kar yağışı ve sis sürücülere pres anlar yaşattı.

Kentte dünden bu yana devam fail boğanak ve efdal kesimlerde faal olan kar, arada bir sürücülere zor anlar yaşattı. Çevirgeç trafiğinin korkulu olduğu Van-Hakkari karayolundaki 2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi ile tıpkı güzergahta kâin 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’nde de kuruntu mesafesi ara sıra 5 metreye kadar düştü. Sürücüler, yolda kontrollü kendisine ilerledi. Albeni sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü kentte, Van’ın erdemli kesimleri bile beyaza büründü. Van’ın doğusunda bulunan 3 bin 200 rakımlı Erek Dağı, Gevaş ilçesi sınırları içerisinde mevcut 3 bin 550 rakımlı Artos Dağı ve Van-Bahçesaray yolu üstünde bulunan ve 3 bin rakımlı Karapet Geçidi beyaza büründü.

“6 Mahalle 2 mezranın yolu kapalı”

Kar yağışı ile gelişigüzel İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca grubunda 6 mahalle ve 2 mezranın yolu kapandı. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri, seçkin iki güzergahta aksiyon makineleriyle karla savaşım çalışması başlatırken, Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise şehir merkezi ile tutkun olan mahalle yollarını açım çalışmalarını yürütüyor. Hava Bilgisi 14’üncü Nahiye Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise mıntıka genelinde havanın haddinden fazla bulutlanmış olması, Muş, Bitlis ve Van’da bölgesel espaslı kar ve karla tuhaf yağmurlu olacağı oranlama edildiği belirtilirken, “Ayrıca sabah ve tün saatlerinde vadi düzlük parmak ve sis hadisesinin görülmesi beklenmektedir. Albeni sıcaklıklarının zaman normalleri civarında olacağı durum ediliyor. Rüzgarın garplı ve güneyli yönlerden hafif, arada sırada itidalli kuvvette esmesi bekleniyor. Van Gölü Hava Raporu: haddinden fazla bulutlu, fasılalı karla anlaşılmaz yağmur ve karlı; rüzgar: günindi ve güneybatıdan, akşam ezanı saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; dalga: 0,25 ila 0,50 m; rey: bol, yağış çabucak ölçülü. İl merkezleri üzere günün beklenen en yüksek sıcaklıklarının; Muş 7, Hakkari 3, Van 6 ve Bitlis’te 4 etap olması beklenmektedir” denildi.

Share: