Vekil Karaismailoğlu: “Zaman temelini attığımız Narince-Gerger Yolu’muzu, en gelişmemiş ahit dahi sizlerin hizmetine sunmayı planlıyoruz”

Nazır Karaismailoğlu: “Zaman temelini attığımız Narince- Gerger Yolu’muzu, bildirme gelişmemiş ant üstelik sizlerin hizmetine sunmayı planlıyoruz”

ADIYAMAN – Gerger Kasaba Yolu’nu birlikte içine düz, hep uzunluğu 36,6 kilometreye ulaşan Narince-Gerger Sefer projesinin temeli atıldı.

Anne atma treninde konuşan AK Parti Adıyaman Saylav Ahmet Aydınlık, “Bizler için Gerger amacıyla Adıyaman amacıyla tıpkı hayali henüz gerçekleştirmenin önceki adımını zaman atıyoruz. Bu çokça cesim ve iri ayrımsız hizmettir. İnşallah bu yolumuz kısa zamanda tamamlanarak hizmete girecek. Elden Gerger üzere değil Adıyaman’ın belde iklim bağlantıları birlikte bölünmüş misil oldu. O yolların standartlarını üstelik yükseltiyoruz. Şuana büyüklüğünde tahminî 4,5- 5 milyarlık karayolları anlamında yatırım yapıldı. Yavaş yatırımlar yapıldı. Alelhusus Narince bölgesinde hem Gerger yolu, hem Nissibi yolu, hem Narince- Akıncılar yolu ve bir zamanda Kahta- Sincik arasında Damlacık el ayrımı yolu eş anlı olarak dört oylumlu proje çabucak devam ediyor. ve şuanda bitmeme fail hep yatırımların totalde 4,5- 5 milyara doğru tıpkı envestisman değeri olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise “Zaman tarihi tıpkı ahit yaşıyoruz. İlimizin heyecan ve hasretle beklediği şişman projeleri gerçekleştirmeye çevrik yaptığınız icraat ve ilimizin muvasala madun yapısını daha bereketli benzeri noktaya almak üzere hayata geçirdiğiniz projeler nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz. Gidemediğin meydan senin değildir düsturuyla çıkılan hizmet kervanında Türkiye’nin dört bir köşesinde karayollarında bükülme işlenmiş, ilimizde da haddinden fazla makro gelişmeler sağlanmıştır. Zaman bu yatırımların tıpkısı parçası olan ve Gergerli hemşehrilerimizin şişman bir dinamit ile hasretle beklediği 37 kilometrelik Gerger- Narince yolunun temelini atıyoruz. Yolumuz kırnak ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ise konuşmasında, “Adıyamanlıların ulaşımına konfor katacak Adıyaman- Narince- Gerger yolunun yapım çalışmalarını başlatıyoruz. Kestirmece 37 kilometrelik ayrımsız nöbet, envestisman programına aldık sizlerin talimatlarınızla ve elan sonra ödeneğini çıkardık, ihalesini yaptık. Zaman de ana atma törenini yapıyoruz. Fethetmek işin yüzde 50’sini boşaltmak demektir. İnşallah sunu gücük zamanda bu işi tamamlayacağız ve Gerger- Narince arasını üstelik standart tıpkısı yola bağlamış olacağız. Bu yolumuzun hayırlara miftah olmasını diliyorum” dedi.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Iblağ ve enfrastrüktür projelerine verdiğimiz önem yardımıyla zaman, ülkemizin seçme ilini, her bölgesini dünyaya bağlıyor, Türkiye’nin kalkınması ve refahı için çokça faal benzeri kaldıraç görevi görüyoruz. Hükumetlerimiz döneminde, ülkemizin iblağ ve enformasyon yatırımları üzere yaptığımız 1 trilyon 653 milyar liranın üzerindeki harcamanın yüzde 60’ı karayollarına aittir. 2003-2022 yılları ortada karayolları üzere 995 bilyon 900 milyon liralık envestisman yaptık. Değişik bire bir ifadeyle, ülkemizin, ulaştırmanın başka alanlarında da olduğu üzere karayolunda da 100 yılda karşılanabilecek işleri 20 sene gibi benzeri sürede neredeyse tamamladık. Son 20 yılda karayollarımızdaki; mukassem yol uzunluğunu 28 bin 816 kilometrenin üzerine çıkardık.

2023 yılında bu rakamı toplamda 30 bin kilometreye ulaştıracağız. Mukassem yol hedefimiz 38 bin kilometre. Bütün nöbet ağımızın yarısını mukassem sefer standardına kavuşturacağız. Bir zamanda, karayollarımızdaki el kalitesini de çabucak artırıyoruz. Karayollarında yalman dağları tünellerle, dip vadileri de viyadüklerle geçiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde tünel uzunluğunu; 50 kilometreden alıp, 663 kilometreye çıkardık. Cumhuriyet’imizin 100. yılında tünel uzunluğumuzu 720 kilometreye ulaştırıyoruz. Güreşçi Köprüsü ve viyadük toplam uzunluğunu birlikte 735 kilometreye yükselttik. 2023 yılı üzere hedefimiz; bu alanda mecmu uzunluğu 770 kilometrenin üstüne taşımaktır” dedi.

” Nemrut Dağı’na erişimi kolaylaştıracak”

Karaismailoğlu, yolun Nemrut Dağı’na ulaşımı dahi kolaylaştıracağını kaydederek, “Yapacağımız bakir öğün ile Narince-Gerger Yolu güzergahı üzerinden bulunan, UNESCO tarafından Acun Mirası zar edilen ve hemen Türkiye’nin değil, dünyanın bile kebir turizm merkezlerinden Nemrut Dağı’na birlikte erişim kolaylaşacak. Domestik ve yabancı turistlerin seyahatleri elan konforlu ağıl gelecek. Bu bile turizmi canlandıracak, ticareti canlandıracak. Şehrimizi canlandıracak. Yaptığımız her bir kilometrelik yol, yapıldığı yörenin, üretiminin, istihdamının, ticaretinin, eğitim bilimi, hars ve turizminin gelişmesine bile yardım sağlamaktadır. Yani yollarımız, yapıldıkları ve gittikleri yerlere ‘akarsu’ üzere ruh katmaktadır. Narince-Gerger defa projemizin vadi teslimini, bu yılın Haziran ayında gerçekleştirdik. Narince Gerger projemizle 33,1 kilometrelik yegâne kat ile gelişigüzel, 3,5 kilometre uzunluğundaki Gerger Yer Yolu vadi alıyor. Zaman temelini attığımız Narince-Gerger Yolu’muzu, yer kısa devir üstelik sizlerin hizmetine sunmayı planlıyoruz.

Projenin tamamlanmasıyla, posta güzergahımız, 2 kilometre kısalacak, gezi süresi, 46 dakikadan 25 dakikaya düşecek. Böylecene yolun fiziksel ve geometrik standartlarının yükseltmiş olacağız. Zamandan 18,2 milyon liralık, akaryakıttan 3 milyon lira girmek için yıllık mecmu 21 milyon teklik artırım sağlayacağız” dedi.

Share: