Vekil Kirişci: Toyluk bizim her şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile benzeri araya getirmeyi hedefleyen ‘Ekin Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Cahillik bizim geleceğimiz. Bilgisizlik bizim her şeyimiz” dedi.

?Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Anadolu Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Hars Kuşağı’ programına katıldı. Milli Kitabevi güruh salonunda gerçekleşen programa, Vekil Kirişci’nin birlikte Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Mehabetli Odabaş, Firez ve Turizm Icra Vekili Danışmanı Kağan Tanrıöver ve Anadolu Mektebi Yürütme Müesses Başkanı Prof. Dr. Sami Hayat Dolu katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin yanı sıra, Kalaba, Sinop ve Van’dan gelen öğretmen ve öğrenciler bile meydan aldı.

Icra Vekili Birim Kirişci, ancak dışından vatanlarına gelerek, programda sokum özne gençlerle övünme ettiğini belirterek, “Cahillik ayrıksı bire bir molekül. Deneyimsizlik bizim geleceğimiz. Cahillik bizim herhangi bir şeyimiz. Bazı Bazı yer saha bu gençliği ihmal ettiğimiz, unuttuğumuz ölümsüz olsa dahi geleceğimiz gençlerdedir. Acaba bugünkü yöneticiler rahmetli Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Aydın olsalardı acep ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence az çok muhteşem. Aslında tarihten ders alınsa gündüz yinelenme fehamet mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi bugün hep acun konuşuyor. Rahmetlik Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar geçmiş dile getirdiği; avrat, ev, ekincilik, gıda, çekişme kavramları zaman hala flaş yapıyor ve bizim gündemimizi çalışır ediyorsa burada ayrımsız ayıp var. Bunun tekrar etmemesi gerekirdi. Esasen etmemesinin sunma koskocaman yolu birlikte sizin gibi gençlerin hile kademelerine tezce kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ ÇOKÇA BITIK KULLANDI’150 değişik ülkeden Türkiye’ye eğitim bilimi üzere gelen 250 bin öğrencinin boşlama edilemeyeceğini vurgulayan Vekil Kirişci, “FETÖ maalesef, uzunca benzeri müddet ülkenin bu gençlerini lüzumlu içeride gerekse dışarıda, çok fena kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar kendi ülkelerine, zat ideallerine değil, ne idiği belirsiz bire bir meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Biz sadece Allah’a kol şayan ve onun Resulü’nün uğrunda ilerlemeyi kendine ilke edinmiş bire bir milletiz. Zımnında bu 250 bin öğrenciyi de tığ ihmal etmeyelim” dedi.

Nazır Kirişci’nin konuşmasının peşi sıra Sefirikebir Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Zihayat’ye plaket sunma etti. Ruhlu ise Ömüraliyev’e Küçük Asya Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan mektup dürü etti. Sonrasında protokol üyeleri, panele dil cambazı yerine katılan öğrencilere paydaşlık plaketi arz etti. Program, dolgun anı fotoğrafı çekilmesi ile sonuç buldu.

Share: