Yüzyıllık ceviz ağacı zamana meydan okuyor

Yüzyıllık koz ağacı zamana meydan okuyor

GİRESUN – Giresun’un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları tutum edilen yüzyıllık koz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle zamana vadi okuyor.

Çamoluk ilçesindeki Hayran mevkiindeki koz ağacı, yöre halkı aracılığıyla abide ongun adına tescillenerek siper altına alınmasını istiyor.

Çamoluk Belediye Başkan Yardımcısı Mualla Muhiddin Güdücü, ilçenin eksantrik köylerinde dahi yaşları 600 ila 700 almanak olduğu oranlama edilen koz ağaçları olduğunu anlattı.

Daha evvel köyde çokça sayıda koz ağacının bulunduğunu ifade eden Sürücü “Ahit içerisinde kesilmişler evet bile kar, fırtına kabilinden etkenlerden devrilmişler. Deminden ilçenin değişik köylerinde tahminî 30-40 civarında yaşları 600-700 almanak olan ceviz ağaçları kaldı. Şuan Hayran mevkiinde kâin kestirmece 750 yıllık koz ağacı dahi bunlardan birisidir. Bu koz ağacı de bundan sonra zamana yenik düşmeye başladı. Bu ağacın ayrımsız dakika geçmiş abide ongun kendisine tescillenmesi ve bakımının yapılarak koruma altına alınması gerekiyor. Bu konuda belediye kendisine biz zaruri çalışmaları başlatacağız” dedi.

Yöre halkı ise ara sıra koz ağacını incelemeye gelen yetkililerin bulunduğunu fakat esirgeme altına alınacak benzeri himmet yapılmadığını anlatım ettiler.

Share: