18 haftalık hamile eşini öldüren herif: “Kayınvalidem ‘Sen eş değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

18 haftalık gebe eşini öldüren kayırıcı: “Kayınvalidem ‘Sen koca değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

” Kasıt gözetmeksizin ateş ettim”

Esas Ayfer Aydınlı, “tek esas bu acıyı yaşamasın aldığı ceza balaban olsun” diye gözyaşı döktü

Isparta’da 18 haftalık yüklü eşini öldüren Ayhan Yılmaz’ın yargılanmasına başlandı

ISPARTA – Isparta’birlikte hamile eşini öldürüp kayınvalidesini yaralayan gaddar zanlısı kayırıcı bilge karşısına daha çok. Maznun, “Kayınvalidem ‘Sen ayvaz değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim. Amaç gözetmeksizin incitici ettim. Katiyen böyle tıpkı şey yapmayı düşünmüyordum” dedi.

Fenomen, 21 Haziran haset Hızırbey Mahallesi 111. Cadde’deki 3 eğik apartmanın 3. katında meydana geldi. İnşaat işçisi Ayhan Y. (42), 2 maaş hamile eşi Rabia Yılmayan’ın annesinin evine geldi. İddiaya göre sâdır tartışmanın ardından Ayhan Y., yanındaki tabancayla Rabia Y.’ye elem edip görüngü yerinden kaçtı. Silah sesini duyan çevredekilerin ihbarı üzerine eve polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Keyif ekibi Rabia Yılmaz ve karnındaki bebeğinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Olay sırasında evde kâin ve başını sıyıran kurşun nedeniyle belli belirsiz yaralanan Rabia Y.’nin annesi Ayfer Aydınlı ise hastanedeki tedavisinin peşi sıra taburcu edildi.

Hazırlanan iddianamede Ayhan Y. için ‘tasarlayarak karı olan eşe karşı düşünülerek öldürme’, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’evet cebin ise ‘bilerek öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’, ‘ruhsatsız ateşin silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurma’ suçlarından ağırlaştırılmış zenginlik boyu hapishane cezası arzu edildi. İlk murafaa Isparta 1’inci Yavaş ukubet Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya mevkuf maznun Aykan Y., tarafların avukatları ve aileleri katıldı.

Gözdağı edildiğini sav etti

Yaklaşık 6 yıldır beraberlikleri olduğunu ve birliktelik sürecinde eşi ve kayınvalidesinden zılgıt aldığını öne süren maznun Ayhan Y., “Nisan 2022’de resmi nikah kıydık. Ilkin eşimle aramız iyiydi. Eşim iki canlı kaldıktan sonradan aramız açıldı. ‘Çocuk senden değil. Seni öldüreceğiz’ tehditleri aldım. Benim bozuk eşimden çocuğum olmadı, otama bile görmedim” dedi.

Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen eşinin eve girip bezen eşyalarını ve tıpkısı cirim dünyalık aldığını belirten Ayhan Y., “Oturduğum sitenin kameraları var. Kayınvalidem ve eşim ara sıra eşyaları almış evden, ego de daha çok eşyam gitmesin diye anahtarı değiştirdim” diyerek konuştu.

“Kayınvalidem ‘Sen koca değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

Olay günü kayınvalidesinin evine balkondan girdiğini söyleyen Ayhan Y., “Gözdağı aldığım için silah gerçekleştirme ettim. Habbe ışıkları yanmıyordu. İçeri girdim bekledim, tek ışıkları açmadım. Eve girdiklerinde eşimle meşveret fırsatım olmadı. Kayınvalidem, ‘Sen kimsin, kızım seni istemiyor. Seni öldüreceğim’ dedi. O sırada zırh belimdeydi. Kayınvalidem, ‘Sen ayvaz değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim. Maksat gözetmeksizin elem ettim. Asla hakeza tıpkısı özdek yapmayı düşünmüyordum. Eşimi seviyordum. Kayınvalidemi korkutmak ve eşimle yeniden tıpkı araya gelmek için doğrulttum. Görüngü yerinden ayrıldıktan sonradan 8 saat ağladım. Konteynere geldim, düşündüm. Devrisi dönem teyit olmaya karar verdim” dedi.

“Ben hiçbir şekilde onu tehdit etmedim, çocuğun başkasından olduğunu bile demedim”

Duruşmada maktulün annesi Ayfer Aydınlı da dinlendi. Görüngü haset komşusuna öz içmeye gittiğini tabir fail asıl Aydınlı, “Saat 11 kabil eve geldik. Kapıyı açtık, salon kapısını açtık, iki aşama attık keskin etmeye başladı. Kızım bana, ben kızıma ‘Kaç’ dedik. Ben merdivenlerden kaçarken arkamdan de dokunaklı etti. Ben hiçbir şekilde onu yıldırma etmedim, çocuğun başkasından olduğunu birlikte demedim. Kızımla evlendikten sonra arabasını elinden almıştı. İşe kendisi getirip götürüyordu. Bize da birlikte geliyorlardı. Kızımı kesinlikle boydak bırakmıyordu. Kızımın defnedildiği çevrim koltuğun altında sanığın ayakkabılarını gördüm. Emniyete olgun verdim, emniyetten geldiler aldılar. Sanıktan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“Mahkemelerin sanığa en üst cezayı vereceklerine inancımız birlik”

Mahkeme sonrası basın açıklamasında bulunan Avukat Erol Eskiz, “Cinayetle ilişik geçmiş mahkeme görüldü. Duruşmada maznun beyanları ve müşteki Ayfer Hanımı’n beyanları makbuz. Şu durumda sanığın alıkonulma tıngır devam ediyor. Tığ sanığın arz yüksek ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası ile cezalandırılmasını bekliyoruz. Devletin ve mahkemelerin mutlaka kadını koruyacağı, hakkaniyete uygun yerine müdrike sonucunda sanığa en son cezayı vereceklerine inancımız tamlık” ifadelerini kullandı.

Maznun ifadesinin dil olduğunu düşündüğünü dile getiren Taslak, “Sanıklar mahkemelerde zat lehine olabilecek seçkin iddiada bulunabilirler. Temel evet bile gerçeğe aykırı beyanda da bulunabilirler. Bunun araştırılmasını, gerçeğe akla yatkın karar verilmesini mahkeme heyeti elhak kendisi yapacaktır” dedi.

Duruşma sonrası ana Ayfer Aydınlı, “Hiçbir esas bu acıyı yaşamasın, aldığı ceza büyük olsun” diyerek gözyaşlarına bilgili olamadı. Murafaa heyeti duruşmayı 28 Şubat 2023 tarihine erteledi.

Share: