HAMİLE RABİA’YI ÖLDÜREN EŞİ: KASIT GÖZETMEDEN SAĞA SOLA ÇIĞLIK ETTİM

ISPARTA’birlikte 2 mahiye iki canlı eşi Rabia Yılmaz’ı (27) tabanca ile öldürüp, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’yı yaraladığı iddiasıyla mevkuf yargılanan Ayhan Yılmayan (42), “Ürkütmek maksadıyla yanımda getirdiğim silahı çekip, meram gözetmeden sağa sola elem ettim. Kaç el keder ettim, eşime balya geldi mi bilmiyorum. Kayınvalidem hariç kaçınca ben birlikte peşi sıra koşup, evden çıktım” dedi.

Olay, 21 Haziran’bile Hızırbey Mahallesi’nde meydana geldi. Ayhan Yılmaz, 2 aylık iki canlı eşi Rabia Yılmaz ile konuşmak üzere onun annesinin evine gitti. Burada sâdır kavgada Ayhan Yılmaz, eşine tabanca ile elem edip, kaçtı. Rabia Yılmayan ile karnındaki süt kuzusu hayatını kaybetti. Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı dahi başını sıyıran kurşunla yaralandı. 15 ve 18 Haziran’bile üzerine tenkil kararları verilen Ayhan Yılmayan ise 1 dönüş sonraları polise teyit olup, tutuklandı.

4 SUÇTAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Isparta 1. Güç Ceza Mahkemesi’nde üzerine ‘tasarlayarak eşini öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘ateşli zırh transfer kanuna muhalefet’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu kodes cezası istemiyle sav açılan Ayhan Yılmaz, ilk defa hakim karşısına daha çok. Duruşmaya Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı, babası Bilgelik Kader, ağabeyi Taner Baht, canip avukatları ve vakfedilmiş maznun Ayhan Yılmayan katıldı. Müvekkillerinin canlı karşısında kendisini yeterince tabir edemediğini belirten maznun avukatları, olayın basında meydan bulması sonucu davanın seyri ve suçun özendirilmesi hususunu hatırlatıp, bağlı enstantane arzu etti. Yıldız Bilimi, bu talebi oybirliği ile reddetti.

‘ARAMIZA KAYINVALİDEM GİRDİ’

Sanık Ayhan Yılmaz, ölen eşi Rabia Yılmayan ile 6 yıldır alay malay olduklarını ve April 2022’üstelik evlendiklerini belirterek, “Eşimle birbirimizi seviyorduk. Aramızda tek sevgili yoktu. Onun için cümle akrabalarımla bağımı kopardım. Ancak aramıza kayınvalidem girdi. Bizim huzurumuzu bozdu. Kayınvalidem ve eşim daim beni tehdit ayar arkaç geldi. ‘Seni öldüreceğiz, ortadan kaldıracağız, senin buradan kimsen namevcut, seni yaşatmayacağız’ diyerek tehditlerde bulunuyorlardı. April ayının 4’ünde resmi nikah kıydık amma tehditler tıpkı cins sona ermedi. 13 Mayıs tarihinde eşimin yüklü olduğunu öğrendik. Anne mesail artık başladı. Esbak eşimden çocuğum olmamıştı. Rahmetlik eşimle üstelik 6 yıldır beraber olmamız ve hiçbir tevellüt arama tedbiri uygulamamamıza karşın çocuğum olmuyordu. Eşim iki canlı kalınca kayınvalidem ‘Bu yavru senden değil. Sen kuşkusuz erkeksin? Bırak kızımı’ kabilinden sözler söylüyor, gururumu incitiyordu. 15 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde hakkımda uzaklaştırma kararı çıkınca eşimin kaldığı eve ve zat evime yaklaşamıyordum” dedi.

‘HEDEF GÖZETMEDEN SAĞA SOLA KIRICI ETTİM’

Olay günü Rabia Yılmayan ile temas etmek için kayınvalidesi komşuda olduğu sırada, balkondan tırmanarak kalp girip beklemeye başladığını anlatan Yılmayan, “Aynı müddet bekledikten sonra eşim ile annesi eve geldi. Salon girişinde karşılaştık. Kayınvalidem yeniden tehditlere ve hakaretlere başladı. Konuşma fırsatı bulamadım. Oynatmak maksadıyla yanımda getirdiğim silahı çekip, murat gözetmeden sağa sola elem ettim. Kaç el kırıcı ettim, eşime denk geldi mi bilmiyorum. Kayınvalidem hariç kaçınca ben üstelik peşinden koşup, evden çıktım” diye niteleyerek konuştu.

ANNE: SANIK HILE SÖYLÜYOR

Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı, kızı ile sanığın bir süredir bu arada yaşadıklarını, kendisinin bu beraberliğe cebin çıktığını fakat sanığın anlatım ettiği üzere ne bir tehditte bulunduğunu ne bile hakaret ettiğini, Ayhan Yılmaz’ın hile söylediğini belirtti. Mahkeme başkanı, “Kızınızın gayr ile ilişkisi olduğu yönündeki iddialara hangi diyeceksiniz” sorusu üzerine, Ayfer Aydınlı, “Kızım Ayhan ile bu arada olmadan önce biri ile görüşüyordu. Sonra evlenince bu ilişki bitti” cevabını verdi.

FETÜSE DNA TESTİ YAPILACAK

Sanık avukatlarının talebi sonrası murafaa heyeti, ölen fetüs ile Ayhan Yılmaz’dan benzer alınıp, DNA testi yapılmasına karar verdi. Heyet antrparantez Rabia Yılmaz ile annesine ilgilendiren sayısal materyallerin incelenmesine, tanıkların dinlenmesine ve Ayhan Yılmayan’ın alıkonulma halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı 28 Şubat 2023’e erteledi.

Duruşma sonrası adliye çıkışında izah fail davacı vekili Erol Taslak, “Her sanık kabilinden tahrik unsurlarından sezmek üzere tıpkısı dil kurduğunu gördük. Bittabi bunu mahkeme heyeti araştıracaktır. Sanığın sunma pahal şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Anne Ayfer Aydınlı bile “Cenabıhak hiçbir anaya bu acıyı yaşatmasın. Bu adamın sunma dokunaklı cezayı almasını istiyorum” diye niteleyerek gözyaşı döktü.

Share: