Ağrı’da öğrenciler depremzedeler amacıyla soba ve hıfzıssıhha malzemesi üretiyor

Ağrı’daki iz liselerinde, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler amacıyla mektepli ve dirayetli öğreticilerce soba ile hıfzıssıhha malzemeleri üretiliyor.

Kentte, Vilayet ve İl Kıran ve Evgin Ebat Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde düzenlenen kampanya kapsamında, yardımların tır ve kamyonlarla hareket bölgesindeki illere gönderilmesine devam ediliyor.

Eleşkirt ilçesinde bulunan Mesleki ve Küçük Asya Lisesindeki yordamlı öğreticiler, öğrencilerin üstelik sayesinde depremlerden etkilenenlerin ısınma ihtiyacına katkı arz etmek için varilleri sobaya dönüştürüyor.

İl merkezindeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesinin Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri birlikte depremzedeler üzere dezenfektan, sıvı sabun, çamaşır suyu ve iz deterjanı kadar hijyen malzemeler üretiyor.

Üretilen sobalar ve hijyen malzemeleri, Vilayet koordinesindeki akseptans deposuna teslim edilerek tırlarla hareket bölgesine gönderiliyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illere çeşitli yardımlarda bulunduklarını söyledi.

280 soba gönderdiler 200’ü birlikte hazırlanıyor

Kurum olarak değme ahit depremzedelerin yardımına hazır olduklarını belirten Kökrek, şöyle konuştu:

“Eleşkirt ilçemizde bulunan çığır lisemizde depremin önce gününden itibaren 37 bin ekmek üretip bölgeye sevk ettik. Akabinde birlikte günce 10 bin savsaklamak üreterek yer sarsıntısı bölgesine sevkiyatlarını yaptık. Ayrıca bire bir okulumuzda sarsıntı sonrası vatandaşlarımızın ısınma ihtiyaçlarını elde etmek üzere soba üretiyoruz. Şu asıl kadar 280 soba üretip tasdik ettik. 200 sobamızın bile üretimi devam ediyor ve yeryüzü kısa zamanda bunların birlikte teslimatı gerçekleştirilecek.”

Share: