Akıbet dakika bili… TBMM Başkanı Şentop: Savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin temsilcileri, Türkiye’ye teşekkür ettiler

Özgür KUMANOVALI/ BU sene 4’üncüsü planlı Adıyaman Lansman Günleri açılış töreninde mütekellim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Zaman savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin temsilcileri, Türkiye’ye teşekkür ettiler. Gerek savaşın sona erdirilmesi yönünde cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen gayretler, gerekse bunun somut sonuçları; esir mübadelesi yönündeki adımlar, özellikle tahıl koridoru üzerine birçok mevki Türkiye’ye antrparantez teşekkürname etti.” dedi.

Yenikapı Aktiflik Alanında 6-9 Ilk Teşrin tarihleri arasında gerçekleşen ve bu yıl 4’üncüsü planlı Adıyaman Tanıtım Günleri küşat töreni bugün gerçekleştirildi. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Dürüst Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Ziyalı katıldı.

Törende mütekellim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “19.yy’dan itibaren nüfusun yoğunlaştığı ve bakir ticari ilişkilerin kümelendiği şehirler, ülkelerin büyüme süreçlerinden çok henüz aceleci aynı ivmeye sahip olmuştur. İstanbul’u bu suret şehirlerin yer başında sayabiliriz. Ülkemizin nüfusunun bugün tahminî %19’u İstanbul’birlikte eğleşme etmekte. İstanbul, dünyadaki 216 ülkenin 145’inden elan çok nüfusa topluluk tıpkısı şehir. Artık şehirler dünya ekonomisine yan veriyor başkaca bir nice ülkeyi geride bırakıyor. İstanbul, acun ekonomisine cephe veren önceki 100 site arasındaki yerini gelişigüzel devir kayırma ediyor. 19. asırdan 20.asrın yarısına kadar geçen sürede, kaslı ülkelerin şehirleşmesine manzara olan modern dünya, şehirlerin kendine özgü şehir sosyolojilerinin ortaya çıkmasına etken olmuştur” dedi.

“BU MERKEZ ORGANİZASYONLARI ÇOKÇA ÖNEMSİYORUM”Mustafa Şentop “İstanbul kozmopolit tıpkısı kent olsa da bazen ilçelerinde, Anadolu’dan gelen bir nice vatandaşımız hemşericilik, muhtelif sebeplerle, öz insanlarıyla köylerinden gelen insanlarla yordam cihetiyle kümeleşmeler meydana mevrut, eş lokasyonları tercih etmişlerdir. Başkaca bir nice kaymakamlık barındırdığı aynı civar insanının adıyla isimlendirilmiştir, Vaniköy, Tokatköy kabil. İstanbul bu yönüyle cümle benzeri Türkiye panoraması çizmektedir. Ülkemizdeki temas şehrin oldukça çok bir nüfuzu var, Adıyaman üstelik bu şehirlerimizden biri. Adıyaman Lansman Günleri, inşallah canlanan sosyolojik kent kültürüyle birlikte Adıyaman’ın halk bilimsel yapısı, gastronomi ve turizm alanında büyük ekonomik canlılığa sebebiyet verecektir. Bu sebeple bu suret organizasyonları çokça önemsiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENİLİRLİĞİ DOLAY PLANA ÇIKTI”Katıldığı G-20 meclis başkanları toplantısından bahseden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Izzet, ulus ve insanlık namına bulunduğumuz günlerde büyük sıkıntılarla karşılaşıyoruz. G-20 toplantısında Endonezya’bile dünyada yaşanan mesail, bu sorunlara sebebiyet veren ülkelerin temsilcilerinin birlikte zarfında bulunduğu benzeri ortamda tartışıldı, kendileri ortada bile sert tartışmalar yaşandı. Türkiye’nin bu noktada ve süreçlerde yapmış olduğu muvaffakiyetli teşebbüsler ve güvenilirliği civar plana daha çok. Zaman savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin temsilcileri, Türkiye’ye teşekkür ettiler. Lüzumlu savaşın sona erdirilmesi yönünde cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen gayretler, gerekse bunun somut sonuçları; köle mübadelesi yönündeki adımlar, tahıl koridorunun açılması, özellikle hububat koridoru konusunda birçok ülke Türkiye’ye ayrıca teşekkür etti” dedi.

Şentop konuşmasını, “İstanbul’bile diri Adıyamanlı olan veya olmayan, koridor bulabilen vatandaşlarımızı, Yenikapı etkinlik alanında kurulan, Adıyaman’a ilişkin stantları gezmeye nida ediyorum. Lansman günlerinin Adıyaman ve Adıyamanlılara tatlıca olmasını diliyorum” diyerek noktaladı.

İki gündür bitmeme fail organizasyonda Adıyaman’ın yerel lezzetleri, kültürel ögeleri ve Adıyaman’a dair STK’lar stantlarda tanıtıldı. Aktiflik 9 Teşrinievvel’e büyüklüğünde sürücek.

Share: