TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “G20 Toplantısı’nda Rusya’nın ve Ukrayna’nın temsilcileri Türkiye’ye teşekkür ettiler”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “G20 Toplantısı’nda Rusya’nın ve Ukrayna’nın temsilcileri Türkiye’ye teşekkürname ettiler”

TBMM Başkanı Şentop Adıyaman Lansman Günleri’nin açım programında konuştu

İSTANBUL – TBMM Başkanı Mustafa Şentop Yenikapı’de düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri’nin açılış programına katıldı. Etkinlikte G20 Toplantısı’nda yaşanan gelişmelere ilgilendiren mütekellim Şentop, “Zaman savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin, Rusya’nın, Ukrayna’nın temsilcilerinin seçkin ikisi da Türkiye’ye teşekkürname ettiler” dedi.

Adıyaman Dernekler Federasyonu ve Adıyamanlılar Vakfı yoluyla birleştirme edilen Adıyaman Lansman Günleri’nin açılışı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleştirildi. Adıyaman Tanıtım Günleri’nin açılışında Şentop’un yanı sıra AK Fırka Adıyaman Mebus Ahmet Kültürlü, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Adıyaman Şehremini Süleyman Kılınç ve Esenler Belediye Reisi Tevfik Göksu selamlama konuşması gerçekleştirdi. Programa çok sayıda vatandaş katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop programda yaptığı konuşmada, “Canlanan sosyolojik site kültürüyle alay malay Adıyaman’ın halk bilimsel yapısı, gastronomisi ve turizm alanında nazik kazançlı canlılıklara sebebiyet verecektir İnşallah. Memleket özlemi ve sosyal kaynaşmalarda ruhlara onma yüzlere bayram kendisine yansıyacaktır. Bu sebeple bu eşkal organizasyonları çokça önemsiyorum. Değerli kardeşlerim, celal ve ulus olarak, âdemiyet olarak bulunduğumuz günlerde içeride, dışarıda kimi balaban sıkıntılarla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Atılmış adımlar seçkin iki büyüklük vasıtasıyla teşekkürle karşılandı”

G20 toplantısında dünyada yaşanan sorunların konuşulduğuna değinen Şentop, “Bu sorunlara sebebiyet veren ülkelerin temsilcilerinin de ortamında bulunduğu benzeri ortamda tartışıldı. Kişi aralarında ara sıra kaba tartışmalar üstelik yaşandı. Türkiye’nin özellikle bu süreçlerde yapmış olduğu kudretli amal, teşebbüsler ve Türkiye’nin güvenilirliği yöre plana bundan sonra. Zaman savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin temsilcileri, Rusya’nın, Ukrayna’nın temsilcileri. Seçme ikisi da Türkiye’ye teşekkürname ettiler. Lüzum savaşın sona erdirilmesi yönünde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen gayretler gerekse bunun konkre sonuçları, hububat koridorunun açılması, hava mübadelesi marifetiyle gerçekleştirilen atılmış adımlar temas iki mevki eliyle teşekkürle karşılandı. Bunun dışında antrparantez tahıl koridoru dolayısıyla bir nice mevki Türkiye’ye antrparantez teşekkürname etti” dedi.

Türkiye’nin kaosa ve karmaşaya cevaz etmemesi gerektiğine değinen Mustafa Şentop, “İnşallah Türkiye bulunduğu bölgede insani tıpkı perspektifle ortaya koyduğu dış politikanın gereğini yerine getirecek ve şişman gayretlerle, barışın tesisi zarfında çalışacaktır. Dünyanın balaban aynı tahavvül geçirdiği sürecin içindeyiz. Başlangıcındayız ayrıca diyebiliriz. Ortaya sâdır uğraş bu süreci elan da boğuk, krizli aynı kuzuluk soktu. Amma burada kocaman olan Türkiye’üstelik istikrarı, birliği, bütünlüğü ve Türkiye yerine bilhassa arsıulusal konuda işlek, ortak tıpkı tutum belirleyebilmesidir. Türkiye’nin az buçuk zamana ihtiyacı var. Anbean beraber istikrara ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Share: