Araç kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilgilendiren savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal şalter isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen yanlışlık örgütünün hoşgörülü ve üyeleri herhangi bir biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşkilat Suçlar Bürosunca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ilişik internet sitelerini kopyalayarak vasıta kiralama vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 kaknem karşı ölçülü anket tamamlandı.

3. Yoğun Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal miftah isticar şirketlerinin web sitelerini sahte namına tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı çelmek üzere çeşitli tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık tahsis etmek üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli şahıslar adına alınan hatları ofis dışına çıkarmadıkları ve kişi aralarındaki görüşmeleri da Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü sergerde “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik ortamında çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste beğenilen bilgisayarları alarga kumanda ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere düzlük verildi:

“Ofiste mergup kurumsal komütatör kiralama şirketlerine ilişkin düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, cali web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına üst sıralara taşınmasını sağladığı, araç kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center kendisine çalışan ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ harf isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin civar ve eğin yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği kondisyon bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına mal yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” kod ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Cebel bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile müteharrik bankacılık harf bilgilerini kentler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve etkin bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının birlikte belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde tıpkı araya gelerek gelişim bölümü halinde akım ettikleri, O.Y. marifetiyle sunulan ferman ve talimatların call center adına ofiste müteharrik şüphelilerin yasal veya evlilik dışı tıpkı arzu olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden realizasyon ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir debi ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde ayrımsız yapılanmaya giderek organize şekilde akıntı ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi başlamak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri sahte web siteleri üzerinden çevirgeç kiralama vaadiyle dolandırarak nahak çıkar görmek üzere tıpkı araya gelip düzenli şekilde cereyan ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Yanlışlık çalışmak amacıyla örgüt ihdas, diyet, örgüte organ olma” ve “Enformatik sistemlerini kaldırmak yoluyla dolandırıcılık” suçlarından cürüm örgütü yöneticisi ve üyesi 21 yabansı hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, diğer şüpheliler amacıyla üstelik değişik sürelerde hapis cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal miftah kiralama şirketlerine ilişkin internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan açar isticar vaadi ile yarar temin ettiği belirlenen cürüm örgütü ile cürüm örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, bütün 85 çirkin için denetleme kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı konusunda polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Entelektüel, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’üstelik gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: