Bingöl haber… Taze kızın boğa sevgisi şaşırtıyor

Muğla’nın Milas ilçesinde durma fail 17 yaşındaki Zenginlik Türkmen’in sevir aşkı, onu güreş sahalarına götürdü. Yetiştirdiği boğalarla güreşe sâdır ve ilgi çeken Türkmen, “Hayvanlarla ilgilenmeyi iletişim kurmayı seviyorum. Boğalara karşı çocukluktan bu yana ayrı benzeri ilgim var. Yetiştirdiğim boğaların kazandığı güreşler beni gururlandırıyor, mutlu ediyor” dedi.

Milas’ın Dibekdere Mahallesi’nde ailesine ilişik çiftlikte vaktini değerlendiren 17 yaşındaki Naz Türkmen, boğa güreşlerinin şimdiden rakip olarak aranan isimleri beyninde yerini aldı. Lise öğrencisi olmasına rağmen Zigzaver adında ayrımsız pehlivan boğanın sahibi olan Türkmen, “Ailemiz tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Kocabaş efsanevi sevgisi birlikte babamdan geçti. Henüz aşağı yaşlardan itibaren oyuncaklar içtima bilcümle ineklerin arasında zaman geçirirdim. Beribenzer buzağılara sütlerini ver verirdim, biberonla beslerdim. Temizliklerini ego yapardım. Sonradan sülale büyüklerinin yaptığı sohbetlerde arada kele güreşleriyle ilgilendiren konuşmaları duymaya başladım. Ortaokul 5’inci sınıftayken yani 11 yaşımdayken kele güreşlerini pir merak etmeye başladım. Bizim o zamanlarda güreşecek boğamız yoktu ama beside boğalarımız oluyordu” dedi.

İlk sevir güreşini Milas’a sınırlı Dibekdere Mahallesi’nde izlediğini ifade eden Zenginlik Türkmen; “Çokça sevdiğim ayrımsız akrabamız var Şenol Polat. O dönüş kendisi kızıyla bundan sonra sahaya ve ben onları görünce ‘ego birlikte yaparım’ dedim. Montofon ırkı kıytırık aynı buzağımız vardı. İlk onu yetiştirmeye başladım. Adını Yağız Ağabey koymuştum. İlk güreşlere onunla çıktım. Onun yeri köle ayrıdır. Bacağında mesele oluştuğu için güreşleri çoğaltmak zorunda kaldı. Rakiplerini yendiği devir çokça seviniyordum. Çünkü onu ego yetiştirmiştim. Ayrıca daha çok öz kendime ‘sen bu işi yapabiliyormuşsun geçmek ki’ demeye başladım” dedi.

Yağız Ağa’nin arkası sıra Zigzaver ile tanıştığını anlatım eden Türkmen; “Bu sene Mart ayı içerisinde Bafa’dahi yapılan güreşlerde Zigzaver’i gördüm. Alıştırma güreşi yapıyordu. Gerçekte aklımda apayrı tıpkı pehlivan boğa vardı amma Zigzaver’i görünce fikrim değişti. Demincek çok pir, pehlivanlığını ilerletiyor. Allah’ın izniyle inşallah hakeza bitmeme valör. Şimdiye kadar Zigzaver ile 5 güreşe çıktım. Vakit Kaybetmeden aynı yenilgimiz oldu. O dahi çokça kilogram farkı vardı. Bu dahi biraz komitenin az buçuk bizim hatamızdı” dedi.

“Muvaffakiyet üzere inanmanız gerekiyor”

korida üstüne bundan sonra mesafe hatim etmeyi hedeflediğini üstelik sözlerine ekleyen Türkmen; “Tıpkısı şeyleri başarmak istiyorsanız onu süfli istemeniz gerekiyor. Candan inanmanız gerekiyor. Ben kele güreşleri üzerine süfli çok istekliyim. İnşallah elan birçok güreşler üzere boğa eğitip nice başarılar elde edeceğim” dedi.

Her yıl güreş sezonunda kısaca 10 güreş organizasyonu gerçekleştirildiğini, güreşler öncesinde ise hususi program hazırlayarak boğasını hazırladığını tabir eden Türkmen; “Güreşlere mümasil tahminî iki buçuk ay öncesinde antrenmanlara başlıyoruz. Bu süreçte Zigzaver ile birebir kendim ilgileniyorum. Okuldayken babam bakıyor amma okuldan gelir gelmez soluğu Zigzaver’in birlikte alıyorum. Sayı Farkı değme çevrim bir iki saat yürüyüşümüz var. Sonrasında istirahat saatlerimiz. Beslenmesine bile özen ediyoruz. Hususi besinleri var. Güreşler sırasında çalınan davul zurnayı de haddinden fazla seviyor. Saz sesinin geldiği yere kesin gidip sınırlı bire bir müddet yakından davul zurna dinliyor” şeklinde konuştu.

“Mücadele Etmek boğaların doğasında var”

Zigzaver’i mevsim içerisinde çokça çok güreşlere çıkarmamaya dikkat gösterdiğini da dile getiren Türkmen; “Ötede kilolu aynı güreş sezonu boğalar amacıyla mebzul olamaz. Hayvanın doğasında yıkışmak olsa de onları dahi yormamak lazım. Sonuçta onların üstelik canı var. Haddizatında hayvanların bu şekilde müsabakalara çıkarılmasına gâh kesimler karşıda çıkıyor. Tığ bu hayvanları cebren güreştirmiyoruz. Güreş, boğaların doğasında var. İçgüdüsel adına güreşiyorlar. Siz bu hayvanlara sonsuz bağlayarak bakamazsınız. Çığlık çekmesini de istemeyiz. Amma dediğim kabil hayvanın doğasında olan tıpkısı özdek. Ayrımsız sevir güreşmeyecekse güreşmesi üzere on paralık kimesne onu zorlayamaz. Yani ego boğa güreşlerine alın değilim” dedi.

“Hayvanlarla iletişim kurmayı seviyorum”

Hayvanlara bakmayı, iletişim kurmayı çok sevdiğini, ailesine ait çiftlikte bire bir haddinden fazla hayvan çeşidinin bulunduğunu belirten Türkmen; “Çiftlikte zaten ineklerimiz var, köpeklerimiz var, kedilerimiz var. Ego bilcümle bunlarla dahi ilgileniyorum. Kırka büyüklüğünde andıran büyükbaş hayvanımız vardı. Çoğunu sattık. Onlarla ilgileniyorum. Babama müzaheret ediyorum. Hayvanlarla yakından ilgilenmeyi, iletişim kurmayı çok seviyorum. İnsanlardan bundan sonra bereketli geliyorlar. Onların sevgisini hissedebiliyorsunuz. Hangi biber dolması var, hangi hani dolan” dedi. – MUĞLA

Share: