Ekonomiye ilgili “er bezi” yasa teklifi TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda

Ekonomiye ilişkin tensikat içeren kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde Bartın’daki beyaz zehir kazası gündeme geldi.

DÜRÜST Parti Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan başkanlığında toplanan komisyonda milletvekilleri, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamaya ait görüşlerini paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, patlamada hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, bu garip kazaların tekrarlanmaması amacıyla tılsım ve denetimin eşya olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerde gelecek teknolojiler kullanıldığı amacıyla bu kök kazaların yaşanmadığını tabir fail Emecan,”Bozukluk Türkiye’üstelik madenciler ölüyor? Çünkü tek ilaç alınmıyor, teknoloji kullanılmıyor, Sayıştay raporlarındaki tembihat görmezden geliniyor. Madencilerimizin ölümlerini nasip planına angaje etmek ve ‘bu işin fıtratında var’ demek sorumluluktan kaçmaktır.” diye konuştu.

Komisyon Başkanı ve AK Tümen Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmayan ise kazayla ilgilendiren yönetsel ve adli yönden çokça cepheli ayrımsız sormaca yapıldığını belirtti.

Bu soruşturmalardan bilahare tablonun kemiksiz tıpkı şekilde görüleceğini dile getiren Yılmayan, “Sorumlular netleştikten sonradan ilerde bu asıl hadiselerin aynı daha yaşanmaması amacıyla ibret alınacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.” dedi.

CHP Muğla Saylav Süleyman Girgin dahi Türkiye’da rastgele sene ortalama 2 bin kişinin gelişim kazalarında hayatını kaybettiğini müstakbel sürdü.

Dilli,”Maatteessüf emek düşmanı politikalar ayrımsız bataklığa dönüştürüldü. Soma, Kozlu, Ermenek… Yüzlerce iş kazasının kaynağında tutsaklık sistemi dayatılmıştır. Sosyal cesamet, bu tuhaf hadiselerde sarrafiye sağlığı dileyen değil, işçilerin kömür çıkarırken ölmesini engelleyen devlettir.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt, eroin kazasında hayatını kaybedenler amacıyla mebde sağlığı diledi.

Kazanın peşi sıra MHP’den bire bir heyetin görüngü namına gittiğini anlatan Aksu, “Olayla ilgili tıpkısı tartı varsa bunun birlikte ortaya çıkarılması gerekir. Bununla ilgili mesai yapıldığını şahsen Reisicumhur’mız ifade etti. Yaralılarımıza da ivedi şifalar diliyoruz. Ermiş milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

YANLIŞSIZ Öğür Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise olayın herkesi etraflıca üzdüğünü belirterek, “Kazanın ilk saatinden itibaren 3 bakanımız hızla görüngü yerine akım etti. Ardından başta Reisicumhur’mız gelmek amacıyla devletin cemi yetkilileri orada vatandaşlarımızın yaralarını kaplamak için bulundu. Adı üzerinde ilçe ama laf tafsilatlı namına incelenmektedir. Olayda ihmali, kastı ve kusuru olan varsa ortaya çıkarılacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelere sabır diliyorum. Bu tuhaf kazaların ayrımsız elan yaşanmaması için devletimizin elinden mevrut tedbirleri alacağına inanıyorum.” diyerek konuştu.

HDP Mersin Ağacı Saylav Rıdvan Turan, kaymakamlık namına gittiğini ve ortalığın adeta “ateş yeri” olduğunu söyledi.

Facianın araştırı etkilerinin henüz çok genç olduğunu dile getiren Turan, “Hayatını kaybedenlere yağmur diliyorum amma bizim vazifemiz bu değil, bizim vazifemiz bu meseleyi fasletmek. Reisicumhur’nın açıklamalarını kabul edilemez buluyorum. Bu kazaları fıtrata angaje etmek yanlış. Cumhur Reisi kendisine vazifeniz insanların ölümünü engellemektir. Bu birlikte tahakküm değildir. Seçme 100 aksiyon kazasının 98’i engellenebilir kazalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Öğür Ankara Milletvekili Durmuş Yılmayan kazada hayatını kaybeden madencilere rahmet diledi.

Bu zümre olaylardan bilahare gösterilen duyarlılığın ayrıntılı sürmediğini rapor eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Ortaya sâdır türel süreçlerde delillerin toplanması, karartılması kabil sonuçlar oluyor, işlemler adil bir şekilde yürütülmüyor. Ermenek’teki kazadan sonradan insanlar bibi haklarını alamadı. Bu kabil olaylarda yapılması gereken, hukuku çalıştırmak. Bu kazalara ‘işin doğasında, fıtratında var’ demekle benzeri yere gidemeyiz. Sorumluluğu üstümüze alıp tedbir alırsak, kar-maliyet analinizi bu şekilde yapar ve kardan feragat edersek bu asıl davranışlar minimize edilir, bu kadar duygusal yanmaz. Burada tıpkısı mezhep sıkıntısı var. İnsan sağlığını ikinci plana atmaktan kaynaklanıyor.”

Share: