Boyundaki şişlikler kanser belirtisi olabiliyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Kulak Burun ve Geçit Uzmanı Doç. Dr. Aylin Gül, üzeri bölgesinde oluşan şişliklerin hem çocuklarda hem birlikte yetişkinlerde görülebildiğini, bu şişliklerin kolay bire bir enfeksiyon sonucunda oluşabileceği üzere bazen bile yoğun hastalıkların bulgusu olabileceğini bildirdi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Gül, boyunda oluşan şişliklerin sunma makro sebebinin lenf bezlerinin büyümesi olduğunu vurguladı.

Gül, “Normalde boynumuzda lenf bezleri vardır. Fakat bu lenf bezleri ele gelmez ve haricen anlaşılan gayrimümkün. Lenf bezlerinde büyümenin nedeni sıklıkla enfeksiyonlardır. Enfeksiyon, sorumluluk bölgesine doğrudan yerleşerek şişik ortaya çıkarabileceği üzere diş, kavşak yahut bademcik kadar mir ve argıt bölgesinde yerleşip hastalık yaptıktan sonradan boyun ak kan bezlerine yayılarak bilvasıta olarak üstelik boyun şişliği oluşturabilir. Bunlar genelde ağrılı olup acul nema göstermiş ve sayıca larpadak çok olabilirler. Tükürük bezleri, tiroid bezi, hançere, boyundaki adale dokusu ve diğer dokulara ait kistler, iyi huylu tümörler ile gâh doğuştan gelen problemlerin sonradan ortaya çıkmasına sınırlı hastalıklar bile boyunda şişmiş yapabilir.” ifadelerini kullandı.

Doğumsal kaynaklı kistlerin dahi boyundaki şişliklerin bir ayrıksı nedeni olduğunu vurgulayan Gül, “Bu kistler sıklıkla ağrısız, üstünde ısı artışı ve mahiyet değişikliği sıfır, mufassal müddet boyutunda fark sıfır şişlikler şeklinde karşımıza çıkar. Kafa sorumluluk bölgesindeki ak kan bezleri şayet kötücül tıpkısı tümörün bu bölgeye yayılmasına sınırlanmış namına büyümüşse evet dahi kitlenin kendisi bu bölgedeki dokuların kötücül hastalıklarına ilişkin ise kabarık sıklıkla anif, dolaşık tarzda türlü.” değerlendirmesinde bulundu.

???????Gül, sorumluluk bölgesinde oluşan şişliklerin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebildiğini, bu şişliklerin macerasız ayrımsız enfeksiyon sonucunda oluşabileceği kabilinden kimi vakit üstelik yoğun hastalıkların bulgusu olabileceğini bildirdi.

“kötücül tümörler akılda tutulmalı”

Aylin Gül, boyundaki şişlikler ayırt edildiğinde nasıl bilirkişi bir hekime gidilmesi gerektiğini, çocukların boynundaki şişliklerin dolay planda enfeksiyona sınırlı ak kan bezi büyümeleri olduğunu, ileri yaşta görülen ve acul nema gösteren dal şişliklerinde ise nasıl kötücül tümörlerin akılda tutulması gerektiğini belirtti.

Şişliğin herhangi bir ant stabil nedeninin önce muayenede tayin edilmeyebileceğini aktaran Gül, şunları kaydetti:

“Bu durumda şişliğin hangi zamandır olduğu, haremlik eden ayrıksı bulguların olup olmadığı, hastanın yaşı, vücudun ayrıksı bölgelerinde dahi benzer şişliklerin olup olmaması tanıda berenarı yardımcıdır. Kulak kibir argıt hekimince etraflı bir araştırma ve endoskopik muayenelerin arkası sıra tanıda koruyucu olması amacıyla çağ tetkiklerinin yanında ultrasonografik tetkikat, bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans inceleme üzere görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Ara Sıra bu tetkikler neticesinde kesme tanıya ulaşılamaz ve boyundaki şişlikten ayrıntılı tıpkı iğne ile sıvı alınıp bu sıvının patolojiye gönderilmesi gerekebilir.”

Gül, tedavinin sıklıkla şişliğin sebep kaynaklandığına göre belirlendiğini, bölgedeki iltihaplara tutkun lenf bezi büyümelerinde sıklıkla derman tedavileri ve antibiyotiklerin ehliyetli olduğunu belirterek, “10-14 günlük antibiyotik kullanımı yeterli olmakla beraber lenf bezinin tamamen kaybolması 2-3 hafta sürebilir. İlaçlarla düzelmeyen boyundaki şiş, yığın ve iyicil tümörler ameliyatla çıkarılarak otama edilir. Eğer bu şişlik doğumsal kistik aynı yığın ise tedavisi sıklıkla cerrahi yerine kitlenin çıkarılmasıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde ak kan bezi büyümesinin sarrafiye sorumluluk bölgesi yerleşimli kötü huylu bire bir ur kaynaklı olduğu tayin edilmiş ise bu bölgeyi ve boyundaki gayrı ak kan bezlerinin üstelik çıkarılmasını içerecek cerrahi benzeri tedavi gerekebilir. Ekleme olarak, hastanın sonrasında radyoterapi-kemoterapi alması gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

Share: