Zelzele bölgesindeki esnaf kepenk açmaya başladı

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde büyük hasara illet olan depremlerden etkilenen illerden biri olan Gaziantep’teki esnaf hareket sonrası normalleşmeden ümitli olduklarını belirtti.

Gaziantep’te tarihi çarşılar bölgesi ile vatandaşın korkulu olduğu tüvana caddeler yer sarsıntısı dolayısıyla adım adım açılmaya başladı. Esnaf, hasarsız dükkanlarını eyyam sonraları açılmaya başladı. Sarsıntı dolayısıyla çarsı esnafı umutsuzluğa sürüklemiyor. Esnaf, kısa sürede hayatın normale döneceğini imge ediyor.

Sabahattin Zar, “Deminden şu an için beklentimiz işlerimizin bozuk düzene kavuşmasıdır. Rüya olduğu amacıyla dükkanlarımızı açıyoruz. Elhak ümitsiz yaşanmaz. Depremin üzerinden 1 kamer geçti. Halen bile sallanıyor. Şehirlerde insanlar kalmıyor, bazı bölgelere gidiyorlar. Bazıları köylere familya yaptırıyor, konteyner alıyorlar. Binalardan çıktı umudu kestiler” dedi.

Celal Erdönmez, “Yaralarımızı saracağız. Şükürler olsun kim merkezde fazla aynı zayiat olmadı. Ama ilçelerde çokça şişman acılar yaşadık, üzüldük. Büyüklük ve millet namına bütün alay malay yaralarımızı saracağız. Bununda amacıyla bile çalışacağız. Dizge işine gücüne bakacak. Üretime bakacağız ve vazifelerimizi adına getirmeye çalışacağız. Umudumuz gelişigüzel ant var. Yerel ve ecnebi turistlerimizi Gaziantep’imize bekliyoruz. Antep’imizin merkezinde zayiat bulunmayan. Izzet ve kavim olarak birbirimize yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

Yakup Mermer, “1 aydan bu yana depremden dünya bilcümle işlerimiz mecbur. Esnaf olarak komple hisse senedi yerimizi açtık. adım adım normalleşmeye hazırlanıyoruz. İnsanın psikolojisi itibarıyla haddinden fazla koskocaman, ruhsal yerine özlük kendimiz toparlamak istiyoruz. Zira bu durumu atlatmamız ve faal olmamız lazım. Herhangi Bir şeye rağmen ayakta olduğumuzu, dinç olduğumuzu hissetmemiz lazım. Ne olursa olsun bu hayatta pes etmeyeceğiz tüvana ve dosdoğru kalmamız geçişsiz. Temas antlaşma umudumuz var. Tığ hiçbir antlaşma pes etmedik, pes etmeyeceğiz. Hanay gelişigüzel şeye rağmen bitmeme ediyor. Tığ dahi üzüldük, kırıldık, içimiz ciğerlerimiz paramparça oldu. Seçkin şeye karşın ayakta durmamız geçişsiz, hareketli olmamız lazım” diyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: