Sarsıntı bölgesindeki esnaf kepenk açmaya başladı

Sarsıntı bölgesindeki esnaf kepenk açmaya başladı

Esnaf yer sarsıntısı sonrası normalleşmeden umutlu

GAZİANTEP – Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut ve 11 ilde balaban hasara illet olan depremlerden etkilenen illerden biri olan Gaziantep’teki esnaf yer sarsıntısı sonrası normalleşmeden ümitli olduklarını belirtti.

Gaziantep’te tarihi çarşılar bölgesi ile vatandaşın vahim olduğu zihayat caddeler sarsıntı dolayısıyla yavaş yavaş açılmaya başladı. Esnaf, hasarsız dükkanlarını eyyam sonradan açılmaya başladı. Yer Sarsıntısı nedeniyle çarsı esnafı umutsuzluğa sürüklemiyor. Esnaf, bodur sürede hayatın normale döneceğini rüya ediyor.

Sabahattin Zar, “Deminden şu zaman üzere beklentimiz işlerimizin eski düzene kavuşmasıdır. Imge olduğu üzere dükkanlarımızı açıyoruz. Elhak ümitsiz yaşanmaz. Depremin üzerinden 1 kamer geçti. Halen de sallanıyor. Şehirlerde insanlar kalmıyor, bazı bölgelere gidiyorlar. Bazıları köylere eş yaptırıyor, konteyner alıyorlar. Binalardan bundan sonra umudu kestiler” dedi.

Celal Erdönmez, “Yaralarımızı saracağız. Şükürler olsun kim merkezde aşkın bire bir zayiat olmadı. Amma ilçelerde haddinden fazla nazik acılar yaşadık, üzüldük. Çap ve ulus yerine hep alay malay yaralarımızı saracağız. Bununda için de çalışacağız. Bütün işine gücüne bakacak. Üretime bakacağız ve vazifelerimizi adına getirmeye çalışacağız. Umudumuz her ahit var. Yerel ve ecnebi turistlerimizi Gaziantep’imize bekliyoruz. Antep’imizin merkezinde kayıplar namevcut. Kerem ve kavim adına birbirimize koruyucu olacağız” ifadelerini kullandı.

Yakup Mermer, “1 aydan bu yana depremden dünya bilcümle işlerimiz tutkun. Esnaf namına kırcı iş yerimizi açtık. yavaş yavaş normalleşmeye hazırlanıyoruz. İnsanın psikolojisi bakımından çokça eke, ruhsal kendisine özlük kendimiz toparlamak istiyoruz. Zira bu durumu atlatmamız ve dinamik olmamız lazım. Rastgele şeye karşın ayakta olduğumuzu, hayat dolu olduğumuzu hissetmemiz geçişsiz. Ne olursa olsun bu hayatta pes etmeyeceğiz hayat dolu ve dosdoğru kalmamız lazım. Her ant umudumuz var. Tığ tek antlaşma pes etmedik, pes etmeyeceğiz. Maltalık temas şeye karşın devam ediyor. Tığ dahi üzüldük, kırıldık, içimiz ciğerlerimiz hurdahaş oldu. Seçkin şeye karşın ayakta durmamız geçişsiz, hayatiyetli olmamız geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: