Erzincan’da oluşturulan komisyonla riskli binalar belirleme ediliyor

Erzincan Valisi Mehmet Arak, şehir genelinde beklenir ayrımsız deprem öncesinde oluşturulan ehlivukuf komisyonla risk dokuma edebilecek yapıları ortaya nüfuz etmek üzere çalışma yaptıklarını kaydetti.

Vali Aşıramento, 13 Mart 1992’de kentte yaşanan depreminin sene dönümünde yayınladığı mesajda hayatını kaybeden vatandaşları unutmadıklarını, Erzincan halkının genişlik nazik acılarından biri olduğunu belirtti.

Kayıpları unutmadıklarını anlatım eden Arak, “Yüzlerce hemşehrimizin yaşamını yitirdiği bu depremin yıl dönümünde hüznü ve acıyı kalplerimizde hissediyoruz. Bu şalter ile ilimizde ve ülkemizde meydana mevrut depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek konuştu.

Çalınmış, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerle bire bir sefer henüz zelzele gerçeğiyle karşılaştıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“11 ilimizi etkileyen yer sarsıntısı felaketiyle maalesef benzeri misil elan sarsıntı gerçeğiyle yüzleştik. Deprem bölgeleri haritasına göre ülkemiz topraklarının iri aynı bölümü 1. ve 2. mertebe deprem bölgesi üzerinde vadi almaktadır. Bundan çevre depreme hazırlıklı olmanın, depreme mukavemetli binalar nesir etmenin hangi büyüklüğünde dirimsel önem taşıdığını çakmak zorundayız. Hareket öldürmez, binalar öldürür. Bu gerçeği aklımızdan hiçbir ahit çıkarmamalıyız.”

Kentte belkili ayrımsız depreme cebin emek yürüttüklerini anlatan Araklama, şunları kaydetti:

“Bizler depremin her an olabileceği ihtimalini ayn ardı etmeden şehrimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimiz sınırları içindeki yapıların durumunu gözden etmek ve riziko teşkil edebilecek yapıları ortaya çakozlamak için ‘Erzincan Çatı Stoğu Kıymetlendirme Komisyonu’ kurulmuştur. Bu alanda uzman kişilerden oluşturulan komisyonumuz çalışmalarını sürdürüyor. Depreme dayanıklı bire bir yapılaşma tezyit etmek, amme ve özel sektörle yapılacak yapıların temelden çatısına kadar kanun, nizamname ve yönetmeliklerin öngördüğü standartlara uygun namına yapılmasını temin etmek öncelikli görevimizdir.”

Share: