Şark Anadolu’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Ihtifal Günü kutlandı

Erzincan, Ardahan, Veca ve Kars’ta “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Ihtifal Haset” dolayısıyla programlar düzenlendi.

Erzincan’da 15 Orak Ayı Şehitleri Rum İmam Hatip Lisesi Müftülük Konferans Salonu’nda planlı programın açılışında konuşan Ilbay Yardımcısı Ömer Özbay, İstiklal Marşı’nın milletin bağımsızlık ve hürriyet savaşını ölümsüzleştiren aynı kitap olduğunu söyledi.

İstiklal Marşı’nın vatana mahsus sadakat ve inancın abidesi olduğunu tamlayan Özbay, temas mısrasının ihtisas dünyasına seslenen bire bir işaret olduğunu tabir etti.

Özbay, İstiklal Marşı’nın edisyon zamanlarda millete rüya ışığı olduğunu dile getirerek, “Bu toprakları yurt işleyen başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları kalkmak için tamam kahramanlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum. İstiklal Marşı kabil misilsiz benzeri eseri bize bırakan yurt şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.” diye konuştu.

Program çeşitli gösteriler, fotoğraf ve koşuk dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle tamamlandı.

Programa DÜRÜST Parti Erzincan Saylav Senet Çakır, 3. Ordu Erkânıharp Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Çağrı Çırak, siyasal parti temsilcileri ile kurumların müdürleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Ardahan

Ardahan’üstelik üstelik İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 102. yılı zımnında program düzenlendi.

Gençlik Merkezi’ndeki izlence, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa katılan Ilbay Vekili Delicesine Çipo, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Patent Acar, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Felaket ve vatandaşlar Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Mücadelesi’ni anlatan gösterici sergisini gezdi.

Veca

Balkı’üstelik Naci Semavi Anadolu Lisesi sarıklı ve öğrencileri aracılığıyla Ekin ve Kongre Merkezi salonunda düzenlenen izlence, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Çeşitli etkinliklerin yapıldığı izlence, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan sinevizyon filmi ve “Asımın Dilinde Ayrımsız Kamet” isimli etkinlikle sona erdi.

Programa, Vali Vekili İbrahim Şenkon, 12. Mekanize Piyade Tuğgeneral Komutanı Vekili Miralay Erhan Korkusuz, Uray Komutan Vekili Ayten Karakoç, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kayaç, AK Fırka İl Başkanı Orhan Güngör, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek, hoca ve öğrenciler katıldı.

Kars

Kars’ta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleşen etkinlikte, Hasan Harakani Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Akif Ersoy’un biyografisini, Selahaddin Eyyubi Rum İmam Hatip Lisesi öğrencileri ise İstiklal Marşı’nın yazılış hikayesini anlatan piyes gösterisi sundu.

İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Share: