Bursa Uludağ Üniversitesinde yüzlerce hekim adayı amacıyla beyaz zehir göğüslük giyme merasimi düzenlendi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tababet Fakültesi eliyle 2022-2023 akademik yılında yaklaşık 400 mektepli amacıyla beyaz önlük giyme töreni yapıldı.

Törenin küşat konuşmasını gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Rehber, rektörlük dönemi içerisindeki sonuç beyaz önlük törenine katıldığını açıklayarak, dönemin 45 yılını eğitim-tedrisat faaliyetleri içerisinde geçirdiğini ve iyi bire bir tababet fakültesine eş olduklarını aktardı.

İlk 10 bin içerisinden mektepli aldıklarını vurgulayan Yordam, benzetim merkezi olan akıbet mertebe kuvvetli benzeri yetişek kurumu adına, köklü, deneyimli ve mesleğinin erbabı hocalarla Bursa kadar Türkiye’nin gözbebeği ayrımsız şehirde yetişek verdiklerini belirtti.

Genç doktor adaylarının son dönemlerde yabancı araç eğitimi veren tıp fakültelerini tercih ettiklerini vurgulayan Kılavuz, “Tababet eğitimi ve hekimlik üzerine haddinden fazla daha bol eğitim bilimi vermiş olmasına rağmen, maalesef elan kalburüstü öğrenciler İngilizce eğitim bilimi veren tababet fakültelerini yeğleme ediyor. Haricen tedris elemanı adına aldığımız zinde hocalarımızı İngilizce yetişek diline bilge olanlar arasında seçiyoruz. Tıp fakültesi yöneticilerimiz kendilerine bu yönde benzeri erek koymalıdır. aksi hâlde mail gelecekte geçmiş 10 değil, evvel 20 tıp fakültesi arasında girmemiz üstelik zorlaşacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Gençlerin çok zer bire bir mesleğe talip olduğunu ifade fail Prof. Dr. Öncül, “3 milyon namzet arasından önce 10 bine girmeyi başaran öğrencilerimiz bu kısık yükü kaldırabilecek yetenektedir. Seçkin birinin yolu kategorik olsun. Rabbim, yar ve yardımcıları olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya ise Tababet Fakültesi’nin sakim asırlık geçmişiyle öğrenciler eliyle alçak benzeri heves gördüğünü belirterek, fakülteye bu yıl YKS’da ilk 10 bine giren ve ekol birincisi kontenjanından mevrut bütün 240 öğrencinin anahtar yaptırdığını açıkladı.

Prof. Dr. Ekrem Kayaç; “Bunlara mülhak kendisine fakültemiz, arsıulusal öğrenci projesi kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden mevrut mecmu 42 öğrenciyi bünyesine katmıştır. Ayrıca Esenlik Bilimleri Üniversitesi Bursa Tababet Fakültesi’nden 60, Yalova Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden üstelik 40 öğrenci almak amacıyla hep 100 öğrenci melfuf yerine fakültemiz bünyesine katılmıştır. Bu dahi söylemek kim fakültemiz bu yıl 400 yeni öğrenciye karı sahipliği yapacaktır.” dedi.

Fakültenin 262 öğretim üyesi kadrosu bulunduğunu belirten Kaya, yetişek, uygulama hastanesi ve laboratuvar imkanları ile Türkiye’nin yer gani 10 tıp fakültesinden birisi olduklarını ve geleceğin yetişek teknolojisi olan benzetim merkezinin bile ayn önünde bulundurulduğunda ihtimal birlikte genişlik mebzul tababet fakültesi olduklarının altını çizerek, “Eski sene yapılan değerlendirmede Avrupa Sürücü Belgesi Belgesine topluluk olan 25 tababet fakültesinden biri olduk. Böylelikle mezunlarımız Avrupa’bile daha kıytırık tanınır hale gelmiştir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından BUÜ’nün zor akademisyenlerinden Prof. Dr. Ayhan Özdemir marifetiyle önce ibret verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdiminin ardından üniversite yönetimi ve talim üyeleri eliyle bir numara sınıfa başlayan öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Program, beyaz göğüslük andının okunmasıyla sona erdi.

Programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Rehber, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, BUÜ Rektör Yardımcıları, Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kayaç, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çıpa, Yalova Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, özge medrese dekanları, tedris üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Share: