Beyaz Zehir sahalarında denetimler riziko gruplarına göre yapılıyor

Erke ve Bittabi Kaynaklar Vekil Yardımcısı Itibar Kalaycı, eroin sahalarında denetimlerin riziko gruplarına bakarak üç sınıfa ayrıldığını belirterek, “Beş Altı riskli gruptaki madenleri yılda yer beş altı bir, riskli grupta kayran düz madenleri yılda bildirme az iki ve çok riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda en bir iki dört kat denetliyoruz.”dedi.

Sahtekâr, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) vasıtasıyla planlı “İkinci Beyaz Zehir Kurtarma Yarışması”nın açılışında, madencilikte hareket sağlığı ve güvenliği ile yer konularının sektörün al çizgisi olduğunu söyledi.

Dünya genelinde, tedbir zincirlerinin mütezayit talebi karşılamaya çalıştığını ve madencilik sektörüne dahi ilginin arttığını ifade fail Kalaycı, “Acun gerekseme duyduğu materyalleri hızla tedbir etme zorunluluğuyla karşı karşıya ancak sektörün faaliyetlerine canlı ayrımsız şekilde bitmeme edebilmesinin önünde birtakım riskler dahi kayran almakta. Bu sene gerçekleştirilen bir risk anketine bakarak, sektörün karşı karşıya kaldığı riskler sıralamasında güzeşte sene evvel sırada düzlük alan mal değer riski, bu yıl ikinci sıraya gerilemiş. Zirveye ise çevresel riskler çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kalaycı, madencilik sektörünün, hareket kazaları ve çığır hastaları bakımından değerlendirildiğinde, tekmil dünyada çetin ve riskli sektörler arasında kabul edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda kontrol istirdat faaliyetlerinin dirimsel öneme erbap olduğunun altını çizen Kalaycı, şöyle konuştu:

“İş kazalarının yüzdelik 8,7’si, iz hastalığı vakalarının yüzde 49,2’si, sürekli aksiyon göremezlik vakalarının yüzdelik 26,8’i, ahiret yolculuğu vakalarının ise yüzdelik 10,’i madencilik sektöründe meydana gelmiştir. Taharri, tedbir, üretim, taşımacılık ve mücevher istihzar evrelerinin temas birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektöründe, tedbirli olma, hareket sağlığı ve güvenliğine özel önem ita, kontrol kurtarma pratikleri yapma dirimsel derecede önemlidir. Dünya nüfusunun kısaca yüzde 1’i maden sektöründe çalışmasına karşın gerçekleşen hisse senedi kazalarının tahminî yüzdelik 8,5’i beyaz zehir, hele kömür sektöründe gerçekleşmektedir. Bu izzet çok erdemli olmasının yanı sıra 2017’den beri madenlerde gerçekleşen iş kazalarında göze çoğaltan ayrımsız düşüş görülmektedir.”

Konkur, arama-kurtarma ekipleri üzere makro

Kalaycı, beyaz zehir sahalarının denetimlerini birkaç riskli, riskli ve çok riskli başlamak amacıyla 3 sınıfa ayırdıklarını bildirdi.

Risk gruplarına göre madenlerin denetlendiğini tabir eden Kalaycı, “Bir Iki riskli gruptaki madenlerin yılda en bir iki ayrımsız, riskli grupta kayran düz madenlerin ise yılda yeryüzü beş altı iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda yer birkaç dört nöbet denetliyoruz. Icap mahsus değme soy aksiyonu arz bol şekilde alıyoruz.” diyerek konuştu.

Sahtekâr, eroin kurtarma ekiplerinin, beyaz zehir kazalarında olduğu kadar natürel kıyamet ve sınai kazalara müdahale ettiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“1999 depreminde Türkiye Taşkömürü Kurumunun 1564 beyaz zehir işçisi ve 74 mühendisi Kocaeli, Sakarya ve Yalova’de istirdat çalışmalarına katılarak iri yararlılıklar göstermişlerdir. Tekrar ekiplerimiz, 2011’de yaşanan Erciş depreminden bilahare kontrol ve istirdat faaliyetlerine etken ayrımsız şekilde munzam ve tafsilatlı süren saatler sonrasında kriz altından iki kişiyi faal olarak kurtarabilmişlerdir. Bu anlamda baktığımızda bu kombinezon, vakit kaybetmeden madencilik sektörü üzere değil, tekmil sınai sektörler ve saf afetlerde gerçekleşebilecek kazalarda hayati önem haiz değerli arama-kurtarma ekiplerimiz için önem yer etmektedir.”

“İş sağlığı, güvenliği ve belde konuları önceliğimiz”

TMD Umumi Heyet Başkanı Yüksek Emiroğlu dahi Türkiye’nin meydan altı zenginlikleri açısından önemli ayrımsız potansiyele ehil olduğunu söyledi.

Bu potansiyeli akilane kullanarak insana, çevreye duyarlı, sorumlu bire bir madencilik anlayışı geliştirmenin şanlı olduğunu anlatım eden Emiroğlu, “Türkiye Madenciler Derneği, sektörümüzün büyümesi amacıyla temas yolu mübah gören tıpkı anlayıştan uzaktır. İş sağlığı, güvenliği ve mekân konularını kendine öncelik edinmiş aynı derneğiz. Bu bağlamda üstelik sorumlu madencilik inisiyatifi başlığında bire bir süreç başlattık.” diye konuştu.

Emiroğlu, yarışmanın temel hedefinin ekiplerin birbirleriyle tanışması hatırlamak olduğunu anımsatarak, “Evgin ayrımsız durumda bir tane bire bir ekipmişçesine eş ameliyat yapabilmenin altyapısını hazırlamaktır. Bu yarışmada beyaz zehir kurtarma ekiplerimizin, teknoloji, donanım ve ustalık anlamında madencilikte gelişmiş ülkeler ile aynı seviyede olduğuna şahit olacağız. Antrparantez ulaştığımız yarışma takım sayısı bakımından de arsıulusal örneklerine eşdeğer büyüklükte bire bir etkinliğe imza atacağız.” diye niteleyerek konuştu.Share: