Bursa ve çevre illerde 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Mihraplı Şüheda Anıtı’nda planlı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, milletvekilleri, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde planlı törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikici, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Kurnaz Komutanı Ercan Zor, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona aziz törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Aydınlık Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Uray Komutan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Milletvekili Dokuz Canlı Nurullah Bataklık, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler iştirak etti.

Bilecik

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya, Belediye Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı ve Bilecik Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Avcı, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim dernek başkanı Hüsnü Cebbar, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı tıpkısı dönüş olduğunu söyledi.

Törene SELIM Parti Bilecik Milletvekili Muhik Huluskâr, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Selen, Bilecik Bitirmiş Eğitim Bilimi Komutanı Sancak Amaç Ertekin, İl Inanma Müdürü Ertuğrul Namal, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Albay Yenmiş Sandalet, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bazı çalım müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Ilbay Ulu Çelik, Albeni Çeri Yetişek Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Liva Necati Sıra, Şehremini Alim Işık ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Savaşçı Gaziler Derneği Çanakkale Bölüm Başkanı Ahmet Doğan, martir ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Şube Başkanı Özcan İla, günün valör ve önemine dayalı müzakere yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Uzun Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Selen’un okuduğu şiirin ardından son buldu.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı Deniz Miralay Çekişme Topuz, Belediye Başkan Vekili Mustafa Islakkarga, gurur müdürleri ve gaziler katılım etti.

Share: