CHP Genel Komutan Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona erdirmesini ve gani komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde yatmak üzere Van’a gelen Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte fariza yapan gazetecilerle benzeri araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u kapsayan 4 günlük izlence kapsamında bölgeyi ülfet ettiklerini tamlayan Salıcı, partilerinin oyunu çoğaltmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları ehliyetli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Tek milletvekilimizin olmadığı Veca, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır üzere şehirlerde icraat yapıyoruz. Akıbet aldığımızı dahi görüyoruz. Van’birlikte daha önceki DÜRÜST Fırka’ye oy vermiş demin CHP’ye rey verecek insanlar var. Tığ Van’dan saylav çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki engelleme tamamen sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları de değerlendiren Salıcı, elan evvel Azerbaycan topraklarının majör bire bir kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının heybetli bire bir kısmını mankafa aldığına ve benzeri anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya akla yatkın benzeri şekilde sürecin yürümesini ısrarla murat ediyor. Görünen o ki Ermenistan tarafında teessürat var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Tığ istiyoruz ki Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona ersin ve iyi komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki ülke arasındaki normalleşme Türkiye’nin birlik Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi eylemek. Akıbet yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin şehit olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın kararlı bir biçimci izleyip imzalamış olduğu protokole uyması geçişsiz.”

Bire Bir gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekâlet verilebilir” yönündeki sözlerine ilişik sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı masa yerli yerinde duruyor. Altılı Ganyan masanın iradesi Türkiye’de yaşanan mahsus tartışmalarla sarsılacak tıpkısı emir değil çünkü 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dayalı ayrımsız anlayış içeriyor. Başkanlık sisteminin ortadan kalkması, herkesin kişi görüşünü elan rahat tıpkısı şekilde rapor edebileceği, güçlenmiş bire bir yasama kurulu zeminde yürümesini rapor ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Parti Meclisi üyeleri Nevaf Bilek, Devrim Sulh Polat ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu üstelik katıldı.

Share: