Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’teki toplu açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin kendi alanında sunma haddinden fazla istihdam sağlayan, ihracatı ayda 1 bilyon dolara andıran, mahiye 550 milyon kilovatsaatle genişlik haddinden fazla elektrik tüketen sanayicilere Fırat Nehri’nin suyunu getirecek yıpranmamış yatırımı ve 50 megavatlık zaman enerjisi santrali projesiyle hizmet çıtasını yükselten, envestisman, üretim, istihdam, dış satım, akan fazlayla büyümeyi başaran ayrımsız Türkiye var. İşte bu Türkiye, dünyaya örnek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Gaziantep İstasyon Meydanı’nda düzenlenen “Gaziray, Büyükşehir Yatırımları, 70 Üretimlik ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Projelerin Toplu Açılış Töreni”hangi katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları eserler ortada 10 milyar lira bir envestisman olan Gaziray’ın kayran aldığını belirterek müzakere yaptığı yere Gaziray ile geldiğini söyledi.

Güzergah uzunluğu 25,5 kilometre olan Gaziray’ın gelişen ve büyüyen Gaziantep’in şehir içi muvasala ihtiyacının karşılanmasına balaban katkısı olacağını kaydeden Erdoğan, “Bünyesinde 16 istasyon var. 3 tünel, tıpkı güreşçi köprüsü, 12 alt ve art geçidiyle hoşur tarihi benzeri envestisman olan Gaziray’ın şehrimize kazandırılması sürecinde yaşanan sıkıntıların, ortaya çıkan esere değdiğine inanıyorum.” dedi.

“Gaziantep’e 10 bin 24 basamak elan yapıyoruz”

Büyükşehir Belediyesinin, Gaziray’ın düz altından güzeşte 5 kilometrelik bölümünün üzerinin spor ve baziçe üniteleri, bezen havuzları, aydınlatma ve yeşil alanlarıyla çok evire çevire bir park kendisine düzenlediğini dile getiren Erdoğan, bir zamanda park ve çiftteker yollarının düzlük aldığı 200 bin metrekarelik parkın dahi şehre kırnak olmasını diledi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“TOKİ’nin Şehitkamil ilçemizde tamamladığı 1133 hane ile İslahiye’da tamamladığı 596 konutu, ticaret merkezleri, çevre düzenlemeleri ve başka donatılarıyla hizmete açıyoruz. Antrparantez Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Oğuzeli’nde yaptığı 26 iskan konutu ile türlü ilçelerimizdeki altyapı yatırımlarını da buradan yöntemince hizmete alıyoruz. Demin Gaziantep’e halen devam eden projeler haricinde ‘İlk Evim’ kampanyamız kapsamında 10 bin 24 göz elan yapıyoruz. Esasen ‘İlk İş Yerim’ projemiz kapsamında birlikte 500 iş yeri düz yazı edeceğiz. Kampanyanın üçüncü başlığı olan ‘İlk Evim Arsa’ kapsamında ise 45 bin ev amaçlı arsayı Gaziantepli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Hem açılışını yaptığımız bu konutların hem yıpranmamış projelerin şehrimize güzel olmasını diliyorum.”

Gaziray ile yaptıkları yolculuk sırasında curcunalı ve gürültü olmamasından dünya iftihar ettiğini tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ulaşımda Gaziantep mekân yolu, Yamaçtepe köprülü kavşağı ve angajman yollarıyla restorasyonu tamamlanan tarihi Akdeğirmen köprüsünü hizmete açıyoruz. Din İşleri Başkanlığımızca şehrimizin çeşitli ilçelerinde yapılan 12 ayrı cami ve Kur’an kursunun açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Antrparantez eğitimde, sağlıkta, içişlerinde, sporda, tarımda, enerjide şehrimize kazandırdığımız onlarca ayrı yatırımı bugün buradan hizmete alıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, aralarında biyolojik ayrıştırma tesisi ve gübre gazı enerji santralinin birlikte bulunduğu hayvan barınağından karavan parkına, sokak düzenlemelerinden dinsiz atılan depolamasına farklı alanlarda 15 ayrı projeyi tamamladı.”

Şahinbey Belediyesinin, 400 milyon teklik ayrımsız yatırımla Yeşil Meydan 3 eğik köprülü kavşağını, 11 içtimai tesisi, 21 parkı, 5 camiyi, 4 spor tesisini, Yamaçtepe Bilgisizlik Kampı ve Mesire Alanını, lokanta, mütenevvi yenileme ve belde düzenlemelerini ilçeye kazandırdığını belirten Erdoğan, Yeşil vadi köprülü kavşağının 7 kilometreyi bulan bağlantı yollarıyla şehrin gün doğusu gün batısı istikametindeki trafiğinde balaban tıpkısı inhilal sağlayacak eserlerden biri olduğunu ve bu yatırımların resmi açılışını bile bugün yaptıklarını bildirdi.

“Gaziantep’i imar etmek, güzelleştirmek üzere ahali ele çalışıyoruz”

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Şehitkamil Belediyemizin Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte yürüttüğü 8 bin kişiyi havi İpek Yolu Kentsel Dönüşüm Projesinin gayet güzelce bir şekilde yürüdüğünü da memnuniyetle strateji ediyorum. Zaman ayrıca Nizip Belediyemizin, Nurdağı Belediyemizin, İslahiye Belediyemizin tamamladığı yatırımların resmi açılışını de gerçekleştiriyoruz. Görüldüğü kabilinden Gaziantep’i bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, büyükşehir belediyemizle, Şehitkamil ve Şahinbey belediyelerimizle, farklı ilçe belediyelerimizle alay malay yetiştirmek, güzelleştirmek, abartmak üzere umum ele çalışıyoruz.”

Gaziantep’in bir zamanda ülkenin önde gelen uran ve tecim şehirlerinden biri olduğuna bel fail Erdoğan, 2 yıl önceki şehre yaptığı ziyarette 300 fabrikanın açılışını gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Bu fabrikaların açıldığına inanmayan muhalefetin şehre gelerek fabrikaları saymaya kalktığını hatırlatan Erdoğan, “Gerçi bunların hesapları 300 fabrikayı saymaya yetmeyeceği amacıyla onu üstelik doğru dürüst beceremediler. Zaman de o tarihten bugüne yapımı tamamlanan 77 fabrikanın açılışını yapıyoruz. Tevhit Uran Başkanı Cengiz Bey’den murat ediyorum, kendisi, Gaziantep’e gelip bu fabrikaları saymaya çalışacaklara koruyucu olsun. Çünkü şehirdeki 1200 üretimevi ortada bu yeni eserleri bulmakta müşkül çekebilirler. Vakıa 6. tevhit faaliyete geçip da fabrika sayısı 2 bine dayanınca bunların işleri sunturlu zorlaşacak. Ama yapacak ayrımsız özdek namevcut. Bundan Sonra o kadarına üstelik katlanacaklar.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Bu vesileyle, ülkemizin öz alanında yeryüzü haddinden fazla istihdam sağlayıcı, ihracatı ayda 1 bilyon dolara benzeyen, maaş 550 milyon kilovatsaatle arz çokça zindelik tüketen Fırat Nehri’nin suyunu sanayicilere getirecek bakir yatırımı ve 50 megavatlık çağ enerjisi santrali projesiyle hizmet çıtasını yükselten, yatırım, istihsal, istihdam, ihracat, akan fazlayla büyümeyi başaran bir Türkiye var. İşte bu Türkiye, dünyaya benzer.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in sanayicisinin haddinden fazla ayrımlı olduğunu belirterek, kendilerine istekle teşekkür etti.

(Sürecek)

Share: