Diyarbakır öz yaralarını unuttu, depremin vurduğu özge iller amacıyla seferber oldu

Diyarbakır kendi yaralarını unuttu, depremin vurduğu sair iller üzere seferber oldu

Diyarbakır OSB akse merkezinden yer sarsıntısı bölgesine 100’e yakın yardım tırı gönderildi

DİYARBAKIR – Diyarbakır Birleştirme Endüstri Bölgesi Başkanı Mustafa Rekiz zelzele bölgelerine endüstri, anne azık ve manevi destek için seferberlik başlattıklarını ve şuana büyüklüğünde 100’e mümasil yardım tırı gönderdiklerini söyledi.

Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Direk, kendi yaralarını unutup depremden etkilenen özge bölgelere evvel günden bugüne kadar kestirmece 100 tır müzaheret ulaştırdıklarını dile getirdi. Tırlar içeresinde anne besin ve giyimin yanında aksiyon makinelerini dahi gönderdiklerini belirten Fidan, depremin 2. günü 55 bin kişiye itici sandviç ulaştırdıklarını, yer sarsıntısı bölgelerine gelişigüzel soy yardıma amade olduklarını, sanayi alanında da desteğe hazır olduklarını belirtti.

“Depremin şokunu atlattıktan sonra bizden daha acı olan bölgelere yardıma başladık”

Depremzede vatandaşların yanı sıra olduklarını belirten OSB Başkanı Mustafa Direk, “Pazartesi haset depremin şokunu atlattıktan bilahare derakap Vilayet, AFAD ve STK’lar ile iletişime geçtik ve neler yapabiliriz üzerinde çalışmalar yaptık. İlk dönüş dakikasında yardım toplamaya başladık, bu yardımların ardından salı haset kendi OSB’mizde akse merkezi kurduk. Kriz merkezimizden 100’e mail tır gönderdik, bunların içeresinde iş makinesi, vinç, hilti, jeneratör ve asıl ihtiyaçlar bulunuyor. Bunların dışında AFAD’a günce yerine 10 bin savmak veriyoruz” dedi.

“Elimizden geldiği kadar benzeri şeyler yapıp yaraları sarmaya çalışıyoruz” diyen Ağaç, “Diyarbakır’daki depremzedelere burada günlük 150-200 can ortada ısıdam yemek verdik. Geçtiğimiz günlerde depremin merkezine gittik ve oradaki durumları yakından gördük. Buradan şurası ifşa etmek isterim kim; devletimizden ricamız orada bulunan uran alanlarının biran ilk ayağa kaldırılması lüzumlu” diye niteleyerek konuştu.

Burada kriz masasında 60 nefis bir ekiple çalıştıklarını aktaran Ağaç, “Bir Nice depo noktası oluşturduk. Burada biriken yardımlar öz üretimimizden ziyade haricen gelenlerde çok oldu. Bizde buna tepkisiz kalmayarak eş güdüm merkezi ile bağlantılı kendisine bölgelere gönderim sağladık ve dideban atışı yaptık diyebiliriz. Bize düşen ne var ise tığ hazırız ve kardeşlerimizin yanındayız” ifadelerinde bulundu.

(MK-AKK-RK-Y)

Share: