Diyarbakır’da depremzede hayvanların ruhsal ve fiziksel tedavileri bitmeme ediyor

Diyarbakır’da depremzede hayvanların ruhsal ve fiziksel tedavileri devam ediyor

Sahiplerini uykudan uyandıran depremzede köpeğin, tedavisi devam ediyor

Bölgenin afiyet üssü olan Dicle Üniversitesi Efsanevi Hastanesi bir nice depremzede hayvana kapılarını açtı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’bile, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden yaralanan ve psikolojisi bozulan hareket illerinden getirilen depremzede hayvanların tedavilerini gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremler, çabucak 11 ildeki insanları değil, tıpkı zamanda kedi, kapik ilkin gelmek amacıyla birçok yerel ve çıkmaz hayvanını de etkiledi. Bu illerinde bazılarından etkilenen depremzede hayvanlar, otama yapılmak üzere bölgenin adeta afiyet üssü olan Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Efsanevi Hastanesi’ne getirildi. Getirilen ara sıra hayvan bilimi ampute olurken, bazıları de psikolojileri bozulduğu şikayetiyle otama altına alındı.

Dicle Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Efsanevi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan İçen, depremzede hayvanlara ameliyat ve lazım diğer müdahaleler ilişik anabilim dalları marifetiyle yapıldığını söyledi.

Dahiliye hocası olduğunu, dahili yönden psikolojisi dağılmış, çıktı iştahı olmayan farklı yerlerde değişik vaziyetler sergileyen bir nice pisik ve köpek geldiğini tamlayan Prof. Dr. İçen, “Bunlara yönelik efsanevi sahiplerinin ne yapmaları gerektiğini, davranışlarla ilgilendiren neler yapmaları gerektiğiyle ilişkin onlara bilgiler verdik. Yaklaşık 25 devam kedi ve köpek davranış bozukluğu sebebiyle özelikle enkazdan çıkarılan hayvanlarda kliniğimize anlama etti. İntikal eden bu köpeklere ilk sistemik ayrımsız taharri ile değme hastalık olup olmadığı tespit edildikten bilahare bu hayvanları ruhsal yönden değerlendirmeleri yapıldı” dedi.

‘Hayvan sahipleri, hayvanlarının normale dönmeye başladıklarını rapor etti’

Hayvanların iştahsızlık, yemeği iade, olmadık yerlere idrar ika gibi, sessizcesine tıpkı köşeye incizap kabil davranışları sergilediğini rapor fail Başhekim İçen, “Bunlara yönelik züğürt sahiplerine ne yapmaları gerektiğiyle ilgilendiren bilgiler verildi. Çıdam etmeleri, bakım ve beslenmelerine, bu zooloji bandaj lazım, oyun lazım bu şekilde onlara unutturabilecek davranışları yapmalarını istedik. ve olumlu sonuçlara almaya başladık. Efsanevi sahipleri, hayvanlarının normale dönmeye başladıklarını rapor ettiler” diye konuştu.

“İlk günlerde artık tutkun geliyordu”

Dicle Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Mecbur Plato ise, depremden, ya bile enkazdan birçok sayıda etkilenen efsanevi transferi yapıldığını kaydetti.

Özelikle Gaziantep’ten tıpkı kapik geldiğini aktaran Prof. Dr. Yayla, şunları söyledi:

“Onun ameliyatı yapıldıktan sonradan sahiplendirildi ve bakımları Diyarbakır’dahi bitmeme edilecek. İlk günlerde daha çok sayrı geliyordu. Şu anda azaldı. Gelmeleri durumunda tığ burada hizmet ve tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Gaziantep’te göçük altında kalmıştı. Buradan Gaziantep’e giden ekipler marifetiyle transfer edildi. Bacağını kurtaramadık. Üç bacaklıda yaşamını konforlu ayrımsız şekilde sürdürebilecek. Kısa sürede üç bacağa adapte olabiliyorlar.”

Depremzede köpek sahibi Yaren İlhan, depremden ilk tıpkısı havlama sesi duyduğunda köpeğinin kucağında olduğunu dile getirdi. İlhan, “İndikten bilahare yanımda duracağını biliyordum. O anki panikle, herkesin bağrışma ve koşuşturmasıyla yanımda çember çizerken kaybolma bacağını duvara vurdu. Havlamaya başlayınca ayrımsız dönem veterinere getirdim. Röntgen çekildi, sonrasında buraya gönderildik” şeklinde konuştu.

“Köpeğimiz havlamasaydı bibi uykuda olabilirdik”

“Şu anda üniversite hastanesindeyiz” diyen İlhan, “Bacağı üç haftadır alçıda. Yine kontrole geldik. Esasen köpeğimiz havlamasaydı hala uykuda olabilirdik. Çokça derin uyumuştuk. Neyse kim köpeğimiz öncesinde havlayıp bizi ve komşularımızı uyandırdı. O anki panikle 1-2 zaman kucağımda indirmemle bacağını duvara vurunca bizde onun yerine çığlık olduk” ifadelerinde bulundu.

Share: