DOÇ. DR. IRMAK ARDAHAN DEPREMİ SÜRPRİZ DEĞİL, KIRIK 5’TEN NAZIK 22 SARSINTI ÜRETMİŞ

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde işyar Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’dahi meydana mevrut depremin kendileri amacıyla sürpriz olmadığını belirterek, ‘Bu fay, 1900’den günümüze büyüklüğünde 5’ten nazik 22 devam yer sarsıntısı üretmiş. Kesim sarsıntı üreten ayrımsız mıntıka ve bu yer sarsıntısı sürpriz değil. Ancak beklemediğimiz nokta, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar dedi.

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’de meydana mevrut depremi değerlendirdi. Türkiye’nin hareket ülkesi olduğuna değinen Irmak, bu çeşit depremlerin süssüz olduğunu belirterek, sürpriz olmadığını söyledi. Alışılagelen koşullarda bu büyüklükteki depremin hasara sefer açmaması gerektiğini anlatan Irmak Ardahan’de meydana mevrut Göle depremi haddizatında bizler için şaşırtı olmadı. Depremin meydana geldiği noktaya baktığımızda Kars paftası adını verdiğimiz pis içerisinde kayran almakta. Bu paftadaki faal fayların Erzurum Şenkaya fayı ve Göle fayı olduğunu görmekteyiz. Bu faylar 1900’den günümüze kadar 5’ten iri 22 kıta hareket üretmişler zımnında toprak zelzele üreten benzeri bölge ve bu yer sarsıntısı bire bir şaşırtı değil. Fakat beklemediğimiz dideban, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar. Alışılagelen koşullarda 5.2’lik aynı depremin bu derecede hasar yapmamasını bekleriz ancak yapı stokunun çok nitelikli olmamasından kaynaklı meydana mevrut bu hasarlar bizleri üzmüştür. Alelhusus şita mevsimi öncesinde insanların tahaffuz sorunu yaşayabilecek olmaları düşüncesi bizleri üzmektedir diyerek konuştu.

‘FAY HARİTASININ GÜNCELLENMESİ GEREK’

Türkiye’nin faal fay haritasında kırık görülmeyen noktalarda birlikte depremler yaşanabileceğini ve Ardahan depreminin üstelik haritada kırık görünmeyen noktada meydana geldiğini anlatan Irmak, Bu kesim yer sarsıntısı üreten bire bir nahiye, baktığımızda Erzurum Şenkaya fayı ile Göle fayı arasında haritalanmamış aynı bölgede meydana geldi bu sarsıntı. Biz elan geçmiş mülakatlarımızda bile etkili fay haritasında olmayan, etkin kırık kendisine gösterilmeyen yerlerde dahi depremler olduğunu söylemiştik. Bu deprem bize bire bir nöbet henüz enerjik fayların belirlenmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermektedir. Temas il üzere hazırlanan ‘İl Kıran Riziko Tenzil Planı’nın ayrımsız dakika önce hayata geçirilmesi, hele yapı stoğunun tetik bire bir şekilde kontrol edilmesi ve gerekiyorsa bu yapı stoğunun yenilenmesi konusundaki çalışmaların bile hızlandırılması gerekmektedir. ‘İl Facia Riziko Tenkis Planı’ kağıt üstünde çokça gür, çokça kusursuz planlar olabilir ancak bu planlar hayata geçirilmezse vatandaşa çok faydaları olmayacaktır zımnında bu planların çabuk bir şekilde uygulamaya geçirilmesi ülkede zihayat herkesin faydasına olacaktır dedi.

Share: