Düzceli depremzede, Nurdağı’nda sağlıkçıları afetzedelere ulaştırıyor

CEBRAİL CAYMAZ/ADSIZ GÜNDÖNDÜ – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesine Düzce’den gelen fahri keyif personeli İlhan Soylu, yaraların sarılmasına bindi oluyor.

Düzce depremini dinamik ve aynı kuzenini kaybeden İlhan Aristokrat, AA muhabirine, bu depremlerde yıkımın çok fazla olduğunu söyledi.

Nurdağı’nda yaşanan felaketin tezce peşi sıra devletin bütün imkanlarını seferber ettiğini tamlayan Soylu, “Düzce depremi ile buranın depremi çokça ayrımlı. Bu tıpkısı deprem değil, facia. Düzce depremiyle Nurdağı arasındaki fark bire üç. Yani bizim bire bir yıkıntımız varsa burada üç yıkım var. Bu afet değil coşkunluk.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, depremlerin ardından devletin yaraları sardığını tabir ederek, “Biz 1999 depreminde haddinden fazla kıygın olduk. Ancak bu depremlerden sonradan devlet tüm gücüyle burada, değme şeyiyle. Ego Düzce’de depremzede olarak yaşadığım için mağduriyetleri oldukça bilici insanım. Onun üzere seve seve hizmet etmeye geldim. Buradaki katabolizma alelacayip.” değerlendirmesinde bulundu.

Düzce depremindeki imkanların kısıtlanmış olduğunu dile getiren Aristokrat, şunları kaydetti:

“Düzce depreminde bir karmaşa vardı. İstediğiniz temas şeyi, ihtiyacınız olan benzeri şeyi çabucak bulamıyorsunuz. Büyüklük o devir insanlara anında engelleme edemedi. Amma bugün bakıyorum yiyecekten, giysiden, hekiminden olsun her özdek var. Doktorlarımız karye köy, gömlek ayak, keçe keçe geziyor. İnsanlar bunu burada gördü. Düzce depreminde bu rahatlığın yanından birlikte geçilmezdi. Burada askerimiz, polisimiz canla başla çalışıyor.”

Soylu, zelzele bölgelerine Türkiye’nin dört bir yanından yardımların geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Burada 81 vilayetin plakasını görüyoruz. Dernekler burada 24 saat çorba veriyor. 3 defa kemirmek veriliyor. Sabah kahvaltısı veriliyor. Kemirmek yönünden doğrusu tartışılmaz tıpkısı bahis. Devletimiz, yardım dernekleri burada. Bütün insanların gıdasını karşılıyorlar. 1999 depreminde Düzce’de bu imkan yoktu. Amma zaman burada devleti görüyorum. Bütün hizmetiyle çadırın kapısında hazır. Keyif yönünden olsun, kemirmek yönünden olsun, rastgele tip yardımı karşılıyor azamet burada.”

Sağlık ekibini köylere götüren aracın sürücülüğünü yaptığını anlatan Soylu, “Buraya gönüllü, odacı geldim, çalışıyorum burada. Zevkle, keyifle geldim, hizmet ediyorum. İmkanı olan herkesi buraya çağırma ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: