Edirne’de silajlık akdarı hasadı başladı

Edirne’de silajlık mısır hasadı başladı

Darı hasadı çiftçilerin yüzünü güldürdü

EDİRNE – Edirne’nin Narven bölgesinde hayvanların yem ihtiyacını durdurmak için ekilen silajlık akdarı hasadı başladı.

Edirne’birlikte ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin vazgeçilmez ürünü mısır silajında ilk hasat başladı. Çiftçiler hayvanlarının şita aylarında sert yemleme ihtiyacını diremek için ektikleri mısırları biçmeye başladı. Edirne’üstelik tarlalarda hasadı yapılan silajlık mısırlar kamyonlarla İstanbul ve Trakya bölgesindeki çiftliklerde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ağızotu ihtiyacını karşılıyor. Silajlık mısırın fiyatı ise titrem başına bin 400 liradan satılacağı belirtildi.

“Verimlerimiz haddinden fazla iyi”

Edirne Karaağaç bölgesinde silajlık akdarı hasadına başladıklarını anlatım fail müstahsil Tunahan Ule, bu sene hasadın haddinden fazla sunturlu geçtiğini belirterek, “Bu sene verimlerimiz haddinden fazla güzel olduğu için 1 dekarlık alanda 7 buçuk ila 8 titrem arası mısır elde ediyoruz. Ürünün 25 Kasımda ekimi oluyor Mayıs’ın ortasında ise çapalama yapıyoruz. Haziran’ın başında ise mısırların küşayiş hatları geçiyoruz. 8 el sulama yaptık. Dönüm başına 120 kilo gübre attık. Suyu çokça muhip benzeri ürün olduğundan yağlık dönme geldi gece gündüz burada sulama yaptık. 1 dekarda 7 buçuk 8 ton mahsul aldık. Bilcümle çiftçilerimize artağan çoğalan bire bir sezon peki inşallah” dedi.

“Sonuçlar çiftçimizi mutlu ediyor”

Üreticilerle gelişigüzel akdarı hasadı gerçekleştirdiklerini tabir eden Tarım Mühendisi Aykut Var, “Tohumun geçmiş düştüğü günden bugüne büyüklüğünde hasat gününe büyüklüğünde üreticilerimizle bu arada geldik. Şuanda Edirne’nin Karaağaç bölgesindeyiz ve buradaki tarlalarda verimler çokça iyi görünüyor. Sonuçlar çiftçimizi mutlu ediyor. İnşallah bu sene hepimizin yüzü güler” şeklinde konuştu.

“Kamyonlarla ürünü çitliklere götürüyoruz”

3O yıldır rençperlik fail Akın Öner ise “Bizim amacıyla da burada hasat yapmanın zorlukları oluyor. Verimler haddinden fazla olduğunda ve mısırlar az buçuk yaş olduğu takdirde suret yaptığımız makinelere ağır geliyor. Biz biçerdöverciler sabahleyin er saatlerde kalkıp makinelerimizde bakım yapıyoruz. Elan sonra kamyoncu arkadaşlarla gelişigüzel tarlaya gelerek hasada başlıyoruz. Kamyonlarla ürünü çitliklere götürüyoruz. Bilcümle akdarı silolarını doldurana kadar uğraş etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: