Elazığ Merbut Çarşı Esnafı Hasar Belirleme Çalışmalarının Baştan Yapılmasını İstiyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Elazığ’de vatandaşlar, hasar tayin çalışmalarının akilane yapılmadığını belirterek, baştan tespit yapılmasını istiyor. İşyerine hafif hasarlı raporu verildiğini belirten esnaf Savacı Şeker Hastalığı, “Çatlayan duvardan gayrı dükkan görünüyor. Burası pekâlâ hafif hasar” derken; Hüseyin Albaşkara ise evi ve işyerinin bulunduğu binanın kuvvetli olmasına karşın vahim hasarlı raporu verildiğini iddia etti.

Zelzele sonrası yapılan hasar tayin çalışmalarında sıkıntılar olduğunu tez fail Elazığlı esnaf, tayin çalışmalarının baştan yapılmasını istiyor. Elazığlı esnaf Sadettin Güralp, deprem sonrası yaşadıkları sıkıntıların devam ettiğini söyledi. Elazığ’da Bakırcılar Çarşısı dolayında işyeri olduğunu rapor eden Güralp, yaşanan belirsizlikten periferi ne yapacaklarını bilmediklerini belirterek, “Bizim vatandaş kendisine sıkıntılarımız var. Öz bulunduğum binaya baktılar. Bir Iki hasarlı denildi. Gine dilekçe verdik. Bu hafta geleceklerini söylediler. Bundan ahir süreçte bura hangi olacak? Yaklaşık 10- 12 esnaf arkadaşımız var. Bakir proje işlenmiş. Bu projeye bakarak burası elden dükkan ve işyeri yerine gözüküyor. Buranın bir dakika önceki yıkılıp tekrar esnaf arkadaşları bu sıkıntılardan kurtarmaları lazım. Yetkililerden talebimiz bu” dedi.

“DIŞARIDAN BAKARAK HAFİF HASAR RAPORU VERMİŞLER”

Elazığ’bile yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde işyerinde hafif hasar raporu çıktığını anlatım eden esnaf Savacı Şeker Hastalığı, işyerinin hasar kaydının dükkanı kapalıyken yapıldığını söyleyerek, yaşadığı tedirginliği dile getirdi. İşyerinde kirişlerde ağırbaşlı çatlaklar olduğun tabir eden Şeker, “Dükkanımıza bakmadan belli belirsiz hasar demişler. Bu şekilde dükkanıma belli belirsiz hasar verildi. Çatlayan duvardan gayrı dükkan görünüyor. Bura nasıl belli belirsiz hasar” diye niteleyerek konuştu.

“BİNA HASARSIZ AMMA AĞIR HASAR VERMİŞLER”

Evi ve işyerinin bulunduğu binanın kuvvetli olmasına rağmen çetin hasar verildiğini argüman fail esnaf Hüseyin Albaşkara ise şunları söyledi:

“Temel aynı güçlük varsa ayrımsız öz demem ama akva evde neden kurunun yanı sıra gözyaşı da yansın. Binanın tek sıkıntısı yok. Bodruma bu arada indik mühendislerle, boşluk namevcut, kolonda kirişte aynı aralık yok. Dört cephesinde tıpkı şey namevcut. Sen neye göre yoğun hasarlı veriyorsun? Ego istiyorum kim ayrıntılı tıpkı şekilde baksınlar. Alelade benim binam hasarlıysa, eyvallah. Ego alır malzememi çıkarım ama basit birlikte donuk değilse benim binam sebep katil olsun, benim binam illet birine kurban olsun?”

Share: