Erzincan’daki FETÖ davası baştan görülmeye başlandı

Erzincan’daki FETÖ davası baştan görülmeye başlandı

ERZİNCAN – Erzincan’dahi, FETÖ/PDY’nin darbe girişimine katıldıkları, örgütün şehirdeki askeri kumanda kademesinde düz aldıkları iddiasıyla ve “Zor ve ivinti kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya adım etme” suçundan müebbet dam cezasına çarptırılan 13 tutuklu sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

Evcil mahkemenin verdiği kararı Yargıtay’ın bozması üzerine aralarında, bozuk İl Uyanık Komutanı Miralay Murat Orhan Tonğ’un üstelik bulunduğu 13 vakfedilmiş sanık için Erzincan Adliyesinde baştan duruşma görülmeye başlandı.

Erzincan 2. Okkalı Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmada tutuklu sanıklar Hiçlik Kele, Ersoy Aktaş, Gökhan Salbaş, Hamit Münezzeh, Hasan Sebep, Aşure Ayı Cansın, Kasıt Akçay, Şakir Akbulut, Ege Karagöz, Yusuf Leşker hazır bulundu.

Diğer tutuklular Uğur Orhan Tonğ, Dünya Bayır ve Ongun Gülmez ise duruşmaya bulundukları cezaevlerinden Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi marifetiyle katıldı. Duruşma bitmeme ediyor.

‘Ne olmuştu’

29 Meyan 2017 tarihinde tanıdık karar duruşmasında duruşma heyeti, vakfedilmiş sanıkların tamamını, “Cebir ve yol kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya adım ika” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı. Yıldız Bilimi, bozuk İl Açıkgöz Komutanı Miralay Gaye Orhan Tonğ’un da aralarında yer aldığı 12 mevkuf sanık hakkında duruşmalardaki bereketli tehi ve muhtelif nedenlerle indirim uygulayarak müebbet hapis cezası vermişti.

Share: