Erzincan’daki FETÖ davası baştan görülmeye başlandı

Erzincan’dahi, FETÖ/PDY’nin darbe girişimine katıldıkları, örgütün şehirdeki askeri komuta kademesinde yer aldıkları iddiasıyla ve “Zor ve hız kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya adım ika” suçundan müebbet kodes cezasına çarptırılan 13 vakfedilmiş sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

Yerel mahkemenin verdiği kararı Yargıtay’ın bozması üstüne aralarında, bozuk İl Uyanık Komutanı Miralay Maksat Orhan Tonğ’un de bulunduğu 13 tutuklu maznun için Erzincan Adliyesinde yeniden duruşma görülmeye başlandı.

Erzincan 2. Okkalı Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Fakirlik Boğa, Ersoy Magnezit, Gökhan Salbaş, Hamit Katışıksız, Hasan Sebep, Aşure Ayı Cansın, Garaz Akçay, Şakir Akbulut, Veli Karagöz, Yusuf Asker amade bulundu.

Diğer tutuklular Uğur Orhan Tonğ, Cihan Kıran ve Sevinçli Gülmez ise duruşmaya bulundukları cezaevlerinden Patırtılı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Murafaa bitmeme ediyor.

‘Ne olmuştu’

29 Antrakt 2017 tarihinde tanıdık karar duruşmasında murafaa heyeti, vakfedilmiş sanıkların tamamını, “Kuvvet ve sürat kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ika” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı. Astronomi, çarkıt İl Uyanık Komutanı Miralay Erek Orhan Tonğ’un bile aralarında düz aldığı 12 tutuklu maznun için duruşmalardaki ongun açık ve değişik nedenlerle indirim uygulayarak müebbet hapis cezası vermişti. – ERZİNCAN

Share: